• Auschwitz 1.jpg
 • Auschwitz 2.jpg
 • Auschwitz 3.jpg
 • Auschwitz 4.jpg
 • Auschwitz 5.jpg
 • Auschwitz 6.jpg
 • Auschwitz 7.jpg
 • Auschwitz 8.jpg
 • Auschwitz 9.jpg
 • Auschwitz 10.jpg
 • Auschwitz 11.jpg
 • Auschwitz 12.jpg
 • Auschwitz 13.jpg

Auschwitz - Birkenau

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Auschwitz to miejsce, które na długo pozostaje w pamięci odwiedzających. To miejsce stanowiące swoistą przestrogę przed agresją ludzką. Fakty mówią same za siebie. W roku 1940 Hitlerowskie Niemcy zakładają obóz, który pierwotnie przeznaczony dla polskich więźniów, został później  przekształcony w głównie miejsce ekterminacji Żydów. Liczbę ofiar Auschwitz szacuje się na 1,1 do 1,5 mln ludzi! Po przeliczeniu daje to przerażającą liczbę ponad 1000 ofiar dziennie, ludzi, którzy zwykle po paru miesiącach mordęczej pracy, skazywani byli na okrutną śmierć przez zagazowanie.

Ostatnie tygodnie przed wyzwoleniem Niemcy przeznaczyli na niszczenie dowodów zbrodni oraz zacieranie miejsc ludzkiej kaźni. Pomimo tych starań, zachowało się wiele baraków, w których w nieludzkich warunkach przetrzymywano ludzi. Teren ten tuż po wojnie objęto ochroną i i przekształcono w Państwowe Muzeum Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau .  Obszar Auschwitz i Birkenau – Brzezinki, która stanowiła kontynuację pierwszego obozu, jest olbrzymi, nie sposób ogarnąć go wzrokiem.

Wokół kilometry drutów kolczastych, wieże strażnicze i komory gazowe.  Często turyści mówią, że będąc na wakacjach nie chcą odwiedzać tak przygnębiającego miejsca. Jest jednak druga strona medalu, po wizycie w Auschwitz naprawdę można docenić, to co się ma i to, że dane nam żyć w wolnym kraju. Bo choć wydarzenia z Auschwitz wydają się być tak odległymi w czasie, to tak naprawdę wydarzyły się niedawno, bo tylko trochę ponad pół wieku temu.

 

Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje regionu:

px

Auschwitz oraz Birkenau to niemieckie nazwy obozów koncentracyjnych, które znajdowały się na terenie obecnego Oświęcimia. Aby tam dotrzeć można wybrać jedno z bardzo licznych połączeń autobusowych bądź kolejowych z Krakowa. Jadąc samochodem należy kierować się autostradą A4 z Krakowa w stronę Katowic, a w Chrzanowie odbić na południe, na Oświęcim. W samym mieście znajdują się liczne brązowe tabliczki, wskazujące drogę do muzeum.

Odległości do Oświęcimia:

Kraków:68km
Zakopane:128km
Oświęcim:2km

Pozostałe ciekawe miejsca w okolicy:

px

Sucha Beskidzka jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem. Jej lokalizacja pozwala na planowanie górskich wycieczek, zwiedzanie renesansowego "Małego Wawelu", a po całym dniu warto wpaść do Karczmy Rzym, która pozostaje niezmienna od ponad 250 lat.

px

Zator jest niewielkim miasteczkiem oddalonym od Oświęcimia ok. 20km na wschód. Tam też znajduję się pałac książęcy, który pomimo, że oficjalnie nie jest udostępniony dla zwiedzających, można obejrzeć nie tylko od zewnątrz mając trochę szczęścia. 

px

Kalwaria Zebrzydowska jest ważnym miejscem pielgrzymkowym. Podczas jej budowy wzorowano się na Jerozolimie. Wśród lasów oraz łagodnych beskidzkich wzgórz znajdują się Dróżki, które stanowią trasę upamiętniającą Drogę Krzyżową. 

px

Kraków znajduje się niecałe 70km od Oświęcimia. Należy sobie zarezerwować przynajmniej parę dni na odwiedzenie tego miasta, które tętni życiem i skrywa wiele wspaniałych zabytków. 

 

Auschwitz small images 1 Auschwitz small images 2 Auschwitz small images 3

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznie, pierwszego dnia Wilkanocy oraz 24 i 25 grudnia.

Godziny otwarcia muzeum:

 • 8:00 - 15:00 od  grudnia do lutego
 • 8:00 - 16:00 w marcu i listopadzie
 • 8:00 - 17:00 w kwietniu i październiku
 • 8:00 - 18:00 w maju i wrześniu
 • 8:00 - 19:00 w czerwcu, lipcu i sierpniu

Zwiedzanie w języku polskim: 11.45 i 13.20 Ceny biletów: - 26zł bilet normalny - 19zł bilet ulgowy W przypadku turytów indywidualnych nie ma możliwości rezerwacji biletów z wyprzedzeniem, można  je nabyć już na miejscu.

 

 

Search

Odwiedza nas 174 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search