• eye1.jpg
  • eye2.jpg
  • eye3.jpg
  • eye4.jpg
  • eye5.jpg
  • eye6.jpg
  • eye7.jpg
  • eye8.jpg
  • eye9.jpg

Morskie Oko

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na wyprawę do Morskiego Oka, które jest największym tatrzańskim jeziorem, należy sobie zarezerwować cały dzień. Najpierw bowiem trzeba się dostać do Łysej Polany bądź Palenicy Białczańskiej, skąd rozpoczyna się szlak do Morskiego Oka. Dalej przejść dystans, liczący sobie ok 9km w jedną stronę. Mimo swej długości, różnica poziomów na trasie wynosi tylko trochę ponad 400m. Trasa, która w dużej mierze wiedzie drogą asfaltową nie jest zbyt trudna, tylko stosunkowo długa.Warto jednak włożyć trochę wysiłku w tą wędrówkę, ukoronowaną przepięknymi widokami na Morskie Oko oraz otaczające je szczyty.

Początkowo podążamy szlakiem wzdłuż rzeki Białki, która na tym odcinku jest rzeką graniczną pomiędzy Polską a Słowacją. Po drodze do Morskiego Oka możemy podziwiać piękny wodospad – Wodogrzmoty Mickiewicza. Na te wodospady składają się trzy, główne kaskady, o wysokości od 3 do 10 metrów. Dalej na trasie znajdują się punkty widokowe, z których możemy zobaczyć największe szczyty tatrzańskie, w tym słowacki Gerlach - 2655m n.p.m. Wędrując Doliną Białej Wody, mamy możliwość zobaczenia charakterystycznej doliny polodowcowej, która przyjęła kształt litery „U”. Konne furmanki, które za odpłatnością podwożą turystów, kończą swoją jazdę na Polanie Włosienica. Stąd do Morskiego Oka pozostaje około 2-kilometrowy odcinek do pokonania.

Po drodze mijamy Głęboki Żleb, który ma niechlubną sławę, przypisaną regularnie, schodzącym lawinom. Szosa biegnie w poprzeg tegoż żlebu i zimą często zostaje zasypana na wiele dni, a nawet tygodni. Wzdłuż trasy znajdują się liczne wiaty, dające schronienie turystom w czasie niepogody. Po chwili wychodzimy z zalesionego, wiekowymi limbami lasu, aby stanąć na wprost dech, zapierającej panoramy. Na tę panoramę składają się szczyty, które górują nad taflą jeziora. Przewyższają jego poziom o prawie kilometr, dając wspaniały efekt majestatu gór. Jednym z najbardziej znanych spośród tych szczytów jest Mnich, samotna turnia, która osiąga wysokość 2068m n.p.m. i od lat stanowi symbol polskich Tatr. Dochodząc bezpośrednio nad Morskie Oko mijamy najpierw XIX wieczne Stare Schronisko, które niegdyś służyło jako powozownia oraz w późniejszych czasach oferowało możliwość przenocowania. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Nowe Schronisko, wybudowane w 1908, wyremontowane w 1992 roku. Jest ono jednym z najstarszych i najpiękniejszych w Tatrach, z pięknym widokiem na Morskie Oko i otaczające je z wszechstron szczyty. Schronisko znajduje się na wysokości 1404m n.p.m. Przed budynkiem znajduje się plac, z którego możemy zejść nad brzed Morskiego Oka po kamiennych schodkach.

 

Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje w okolicy

px
Wyprawę nad Morskie Oko najlepiej rozpocząć z parkingu w Łysej Polanie. Z Zakopanego można tam dojechać jednym z licznych autobusów oraz busów. W związku z dużą liczbą turystów odwiedzających tę część Tatr, szczególnie w sezonie letnim, sugerujemy, aby być na miejscu bardzo wcześnie rano.

Odległości do Łysej Polany:

Zakopane:26km

Kraków:131km
Oświęcim:138km

Inne atrakcje w okolicy:

px
Tatrzański Park Narodowy to wielki obszar, w którym znajduje się prawie 300km szlaków turystycznych. 
px
Kolejka Linowa na Kasprowy Wierch oferuje dotarcie w najwyższe partie Tatr bez wysiłku. 
Termy w Bańskiej Niżnej, Białce Tatrzańskiej i Bukowinie Tatrzańskiej to wspaniałe miejsca na odpoczynek po górskich wędrówkach. 
px
Podstawowe informacje przydatne dla odwiedzających Zakopane

Morskie Oko jest to największe tatrzańskie jezioro, stworzone przez działalność lodowca. Jego powierzchnia wynosi prawie 35ha, długość ponad 850m, a szerokość ponad 550m. W najgłębszym miejscu osiąga ono 50m. Jest to też jedyno z bardzo niewielu jezior w Tatrach, w którym żyją ryby – pstrągi. Jezioro jest zasilane dwoma, stałymi potokami: Mnichowym i Czarnostawieńskim, które wpadając doń, tworzą swoistą siklawę. Z Morskiego Oka wypływa Rybi Potok. Wokół jeziora biegnie czerwony szlak, przechodzący później w ścieżkę, którą warto przejść, aby zobaczyć to piękne miejsce z różnych perspektyw. Czas przejścia dookoła jeziora wynosi ok. 40 min.

 

 

Tatra Tatra 2 Tatra 3

Informacje praktyczne:

Długość trasy: od parkingu w Łysej Polanie ok. 9km, a w Polanicy Białczańskiej ok. 7,5km w jedną stronę.

Czas przejścia wynosi odpowiednio : 2,5h – 2h w zależności od miejca początkowego. Po drodze jednak znajdują się liczne miejsca postojowe, w których można odpocząć, więc warto sobie zarezerwować więcej czasu.

Dojazd do Łysej Polany lub Palenicy Białczańskiej (1,5 km dalej) z Dworca PKS w Zakopanem busem lub autobusem, ceny od 6 do 8zł/os/w jedną stronę.

Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego w sezonie 4.40zł, a poza sezonem 3.20zł (bilet normalny). Bilet ulgowy 50% zniżki.

Parking dla osób zmotoryzowanych na Łysej Polanie, jak i w Polanicy Białczańskiej to koszt rzędu 20zł/dzień.

Przejazd konną furmanką: 40zł/os/w górę oraz 30zł/os/na dół.

Cennik noclegów w schroniskach: Stare Schronisko od 29zł do 39zł/os/nocleg, a Nowe Schronisko od 39zł do 49zł/os/nocleg. Obydwa schroniska są otwarte dla gości przez cały rok. Rezerwacji najlepiej dokonać telefonicznie z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim. Płatności za świadczone usługi w schroniskach można dokonywać tylko gotówką!

Search

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search