• Nowy1.jpg
 • Nowy2.jpg
 • Nowy3.jpg
 • Nowy4.jpg
 • Nowy5.jpg
 • Nowy6.jpg
 • Nowy7.jpg
 • Nowy8.jpg
 • Nowy9.jpg
 • Nowy10.jpg
 • Nowy11.jpg
 • Nowy12.jpg

Jarmarki i Targi

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Region Małopolski obfituje w liczne targowiska, które poprzez swoje tradycje i towarzyszący im koloryt, stanowią swego rodzaju atrakcję turystyczną. Są to miejsca, w których ludzie przy okazji robienia zakupów, wciąż ze sobą rozmawiają, śmieją się i nierzadko konkretnie targują, aby uzyskać, jak najkorzystniejszą cenę. Dlatego właśnie są one nieporónywalne z masowo zaopatrywanymi i bezosobowymi supermarketami. Tu można spotkać ludzi, którzy nierzadko sami stworzyli produkty, które sprzedają i u których można zasięgnąć porady na temat kupowanego przez nas towaru. Targi, często zamiennie nazywane jarmarkami, odbywają się zazwyczaj cotygodniowo, w wybrane dni tygodnia, w wyznaczonych miejscach. Poniżej znajduje się opis tych bardziej i mniej znanych targów małopolskich.

Targ Nowotarski

Nowy Targ jest miastem o bardzo bogatych tradycjach handlowych. Sama jego nazwa wskazuje na ten fakt. Już na początku XIII wieku, kiedy król Kazimierz Wielki nadał miastu prawa lokacyjne, popularne stały się jarmarki. W owych czasach jednak odbywały się one zazwyczaj raz do roku i trwały cały tydzień. Na czas ich trwania obowiązywał tzw. pokój jarmarczny, pax Dei, który zapewniał kupcom bezpieczeństwo osobiste i nienaruszalność mienia. Na pamiątkę tej tradycji, w Nowym Targu corocznie organizowany jest Jarmark Podhalański. Jest to impreza o charakterze kulturalno – rekreacyjnym, która odbywa się na Rynku Głównym miasta, zazwyczaj w połowie Sierpnia. Więcej...

Współczesne jarmarki lub jak ktoś woli targi nowotarskie, odbywają się tradycyjnie w każdy czwartek i sobotę każdego tygodnia. Nie istnieją stałe godziny funkcjonowania jarmarku, ale zwyczajowo rozpoczyna się on we wczesnych godzinach porannych, tj. ok. 6.00-7.00, a kończy się we wczesnych godzinach popołudniowych, tj. ok. 13.00-14.00. Targowisko w Nowym Targu jest określane mianem jednego z największych w Polsce. Jest ono zlokalizowane na os. Bereki, tuż przy głównej drodze Nowy Targ – Nowy Sącz. W pobliżu targowiska można pozostawić samochód na jednym, z licznych parkingów i zanurzyć się w niezwykły gąszcz kramów i kramików. Każdy, kto przybywa na jarmark w Nowym Targu jest zaskoczony bogactwem towarów, które można na nim kupić. Handluje się tu prawie wszystkim, począwszy od wyrobów regionalnych, odzieży, w tym słynnych wyrobów kuśnierskich, poprzez produkty przemysłowe, wyroby kowalstwa artystycznego, po zwyczajne produkty spożywcze, warzywa i owoce. Ciekawostkę stanowi tzw. koński targ, na którym można zobaczyć liczne zwierzęta, które czekają na swych, nowych właścicieli. Wśród nich konie, krowy, świnie i inne. Jeżeli poszukujecie prawdziwego oscypka lub świeżego bunca, to właśnie tutaj możecie je z łatwością znaleźć. Jarmark nowotarki jest bardzo popularnym miejscem robienia zakupów wśród mieszkańców Słowacji. Cotygodniowo odwiedzają oni masowo targowisko, które oferuje produkty w atrakcyjnych cenach. Przyjeżdżając na nowotarski targ należy pamiętać o negocjacji cen,gdyż bez tego, wyjątkowego elementu, specyfika robienia tutaj zakupów zdecydowanie traci na swojej atrakcyjności.

Zakopane - Targ pod Gubałówką

Targ pod Gobałówką w Zakopanem stanowi swego rodzaju kopię targu nowotarskiego, z tym, że jest od niego o wiele mniejszy. Jest to głównie związane z jego lokalizacją, przy potoku Młyniska, między Krupówkami, a dolną stacją kolejki na Gubałówkę. Składają się nań niezbyt piękne, aczkolwiek na swój sposób urokliwe kramy regionalne. To właśnie w nich, liczni sprzedawcy oferują szeroką gamę produktów. Wśród nich głównie wyrobów regionalnych oraz pamiątek. Ciekawą atrakcję stanowią szczeniaki owczarków Podhalańskich, które „już za” 400-500 zł można nabyć prawie na każdym rogu targowiska. Zazwyczaj próbują się one wydostać z niezbyt wygodnych pudeł kartonowych, w których są umieszczane i tymi, swoimi mozolnymi wysiłkami, przyciągają rzesze turystów. Targ pod Gubałówką jest otwarty codziennie od wczesnych godzin rannych do zmroku.

Krościenko nad Dunajcem – Targ nad potokiem Krośnica

Targowisko w Krościenku nad Dunajcem jest niewielkim, ale niewątpliwie bardzo urokliwym, cotygodniowym wydarzeniem. Targ w Krościenku odbywa przy ulicy Targowej, tuż nad pięknym, górskim potokiem Krośnica, który kilkadziesiąt metrów dalej wpada do Dunajca. Targ w Krościenku odbywa się w każdy poniedziałek. Nie istnieją stałe godziny funkcjonowania jarmarku, ale zwyczajowo rozpoczyna się on we wczesnych godzinach porannych, tj. ok. 6.00-7.00, a kończy się we wczesnych godzinach popołudniowych, tj. ok. 13.00. To tutaj właśnie można nabyć niezliczone gatunki kwiatów, krzewów i drzewek, w tym owocowych. Krościenko i jego okolice słyną z łagodnego mikroklimatu, dzięki czemu w tych właśnie stronach istnieją liczne gospodarstwa szkółkarskie. Z pobliskej miejscowości, Łącko, która znana jest z wielowiekowych tradycji sadowniczych, przyjeżdżają liczni ogrodnicy, pragnący podzielić się świeżo wyhodowanymi gatunkami najlepszych drzew owocowych w regionie. Obok atrakcji ogrodniczych, można tutaj zakupić podobne towary, jak na jarmarku nowotarskim, czy zakopniańskim.

Search

Odwiedza nas 164 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search