• pieniny1.jpg
  • pieniny2.jpg
  • pieniny3.jpg
  • pieniny4.jpg
  • pieniny5.jpg
  • pieniny6.jpg
  • pieniny7.jpg
  • pieniny8.jpg
  • pieniny9.jpg
  • pieniny10.jpg

Droga Pienińska

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Droga Pienińska jest szlakiem pieszo – rowerowo – narciaskim, który biegnie ze Szczawnicy, wzdłuż brawego brzegu Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Pierwszy odcinek tego niezwykle malowniczego traktu wybudował w 1870-1875 roku Józef Szalay. Późniejszą kontynuację drogi zawdzięczamy krakowskiej Akademii Umiejętności. Budowę, również po stronie węgierskiej (obecnie słowackiej), finansowano w całości ze środków polskich.

Po polskiej stronie, szlak Drogi Pienińskiej rozpoczyna się w Dolnej Szczawnicy, w pobliżu miejca, w którym kończy się pierwszy etap Spływu Dunajcem. Przed wyruszeniem na 9 kilometrową trasę można odwiedzić Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego, do którego obowiązuje bezpłatny wstęp. W pobliżu miejsca, gdzie rozpoczyna się szlak znajduje się duży, płatny parking samochodowy, przy którym funkcjonuje wypożyczalnia rowerów.

Spacer Drogą Pienińską stanowi wspaniałą alternatywę, dla tych, którzy pragną zobaczyć Przełom Dunajca nie tylko z tratwy flisackiej, ale dysponują większą ilością czasu i w miarę dobrą kondycją. Po drodze na turystów czekają liczne tablice informacyjne oraz ławeczki i wiaty, przy których można odpocząć, rozkoszując się przepięknymi widokami. Miejscem docelowym Drogi Pienińskiej jest Czerwony Klasztor na Słowacji.

Czerwony Klasztor został ufundowany przez węgierskiego magnata Berzewiczego na początku XIV wieku. Ciekawostkę stanowi fakt, że fundacja ta była karą za morderstwo, którego ów magnat się dopuścił i w ramach zadośćuczynienia miał zbudować 6 klasztorów i zamówić w nich 4 000 mszy. Początkowo klasztor był zamieszkały przez Zakon Kartuzów, później Kamedułów. Na terenie Czerwonego Klasztoru znajduje się gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego. Obecnie w budynku funkcjonuje Muzeum.

Ekspozycja w Muzeum w Czerwonym Klasztorze obejmuje część klasztoru, jeden z dwóch zachowanych domków zakonników oraz ruiny domu przeora. Wstępna część zapoznaje z Zamagurzem Spiskim i Pieninami, następnie w budynkach klasztornych poznajemy dzieje Czerwonego Klasztoru. Dzieła sztuki i naczynia liturgiczne pochodzą z XVI-XVIII w. W domku przeora udostępnione wykopaliska archeologiczne. Jeden z domków zakonnych przeznaczono na ekspozycję dawnej medycyny, nazywaną celą brata Cypriana, z laboratorium do produkcji leków. Obok w przydomowym ogrodzie hodowane są lecznicze rośliny z terenu Pienin. Wejścia do muzeum o pełnych godzinach, w sezonie letnim (maj - wrzesień) od wtorku do soboty od 9 00 do 17 00 , w niedziele 9 00 -13 00 .

ojcowski 1 ojcowski 2 ojcowski 3

Po zwiedzaniu Czerwonego Klasztoru można powrócić na polską stronę Dunajca, przekraczając nowo otwartą kładkę na Dunacju w miejscowości Sromowce Niżne. Stamtąd można wybrać jeden z licznych szlaków prowadzących na Sokolicę lub Trzy Korony w Pieninach Właściwych. Ci, kórzy po 9 kilometrowym spaczerze pragną odpocząć, mogą zaczekać na tratwę flisacką, która zabierze ich z powrotem do Szczwnicy. Od momentu otwarcia kładki na Dunajcu, właśnie w jej sąsiedztwie powstał przystanek, na trasie Spływu Dunajcem, gdzie można zakupić bilet na spływ i dalej kontynuować swoją wycieczkę na tratwie flisackiej aż do samej Szczawnicy, bądź dalej do Krościenka. W taki oto sposób, dzięki utworzeniu kładki, powstała atrakcyjna pętla turystyczna łącząca Drogę Pienińską wzdłuż Dunajca (od Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru) z trasami górskimi na Sokolicę i Trzy Korony. Przejście dostępne jest wyłącznie dla pieszych i rowerzystów.

Search

Odwiedza nas 161 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search