• pieniny1.jpg
  • pieniny2.jpg
  • pieniny3.jpg
  • pieniny4.jpg
  • pieniny5.jpg
  • pieniny6.jpg
  • pieniny7.jpg
  • pieniny8.jpg
  • pieniny9.jpg
  • pieniny10.jpg

Pieniński Park Narodowy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pieniny są niezwykłym łańcuchem górskim. Wyróżniają je strome zbocza, kremowa barwa wapieni, z których są zbudowane, wiekowe drzewa, porastające strome skały oraz jedyny w swoim rodzaju przełom Dunajca. To wszystko sprawia, że łatwo zrozumieć, dlaczego Pieniński PN został utworzony, jako pierszy w Polsce w roku 1930. Stanowi on również pierwszy w Europie międzynarodowy park naturalny, gdyż jego znaczna część znajduje się na terenie Pienin Słowackich.

Pieniński PN jest jednym z najmniejszych w naszym kraju, jego obszar wynosi trochę ponad 2300ha. Pasmo Pienin samo w sobie jest dosyć krótkie, bowiem mierzy tylko 35km długości i ok. 6km szerokości. Meandrujący Dunajec przecina je na trzy części: Pieniny Właściwe, Pienieny Spiskie i Pieniny Małe.

Najbardziej spektakularną część Pienin stanowią fragmenty Pienin Właściwych ze znanymi wszystkim stromymi szczytami Trzech Koron czy Sokolicy. Od południa szczyty te stanowią postać prostopadłych ścian skalnych, które giną w czeluściach Dunajca. Od północy zaś opadają one w stronę dolin całkiem łagodnie, przez co są łatwo dostępne dla przeciętnego turysty.

Geologiczna budowa Pienin, ich niezwykle ciepły, jak na tę część kraju mikroklimat oraz długotrwała i efektywna ochrona przyczyniają się do występowania bardzo licznych i często rzadkich gatunków roślin i zwierząt na tym terenie.

Na obszarze Pienin stwierdzono występowanie około 1100 gatunków roślin naczyniowych, 400 gatunków glonów, 320 gatunków mchów i wątrobowców, 470 gatunków porostów, 1200 gatunków grzybów. To tutaj właśnie spotykamy dwa gatunki endemiczne, które nigdzie indziej na świecie nie występują. Są to: mniszek pieniński i pszonak pieniński.

Szacuje się, że na terenie Pienin można stwierdzić obecność ponad 13000 gatunków zwierząt, co stanowiłoby prawie połowę wszystkich gatunków w Polsce! Jednak do tej pory określono liczbę ponad 7300 gatunków, w tym aż ponad 1500 gatunków motyli. Pieniny są również bardzo bogate w różne gatunki ptaków, jest ich ponad 180 gatunków, a wśród nich tak rzadkie osobniki, jak pomurnik czy sokół wędrowny. W Pieninach występuje aż 61 gatunków ssaków, co stanowi prawie 70% krajowej populacji. Wśród nich dominują niewielkie zwierzęta, takie jak ryjówki, myszy, zające, wiewiórki i aż 17 gatunków nietoperzy.

Wstęp na cały obszar parku, wraz z częścią słowacką jest bezpłatny.

Niewielkie opłaty pobierane są jedynie w wybranych miejscach, muzeach i pawilonach wystawowych, usytuowanych na terenie parku.

Lokalizacja oraz atrakcje w najbliższej okolicy.

px
Teren Pienińskiego Parku Narodowego obejmuje pasmo Pienin, którego główna część rozciąga się od Czorsztyna po Szczawnicę. PPN jest pierwszym parkiem w Europie, którego obszar znajduje się na terenie dwóch państw: Polski i Słowacji. Więcej...

Odległości od PPN:

Kraków:120km
Zakopane:40km
Oświęcim:135km

Inne atrakcje w regionie:

px
Spływ Dunajcem jest atrakcją na skalę światową o prawie 200 letniej tradycji. Jest to unikalny sposób zobaczenia pięknej części parku, która jest niedostępna z brzegu. 
px
Szczawnica jest niewielkim, ale bardzo malowniczo położonym miasteczkiem o długiej tradycji uzdrowiskowej. Jest to również końcowa przystań Spływu Dunajcem. 
px
Jezioro Czorsztyńskie jest sztucznie utworzonym zbiornikiem, który został pięknie wkomponowany w otaczający krajobraz Pienin oraz Gorców. Jezioro jest wspaniałym miejcem letniego, aktywnego wypoczynku.
px
Gorce stanowią wciąż dziki i mało odwiedzany łańcuch górski. Wędrując ich łagodnymi grzbietami mamy okazję oglądać wspaniałe panoramy Tatr, Pienin oraz Beskidów. 

- galeria widokowa na szczycie Trzech Koron: 4,00 zł - bilet normalny, 2,00 zł - bilet ulgowy
- galeria widokowa na szczycie Sokolicy: 4,00 zł - bilet normalny, 2,00 zł - bilet ulgowy
Opłaty na galerie widokowe pobierane są w okresie od 20.04 do 31.10. Bilet wykupiony na Trzech Koronach  jest ważny w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie.

- szlak wodny w przełomie Dunajca: 4,00 zł - bilet normalny, 2,00 zł - bilet ulgowy
Opłata pobierana w okresie od 1.04 do 31.10 w kasie na przystani flisackiej w Kątach.

Ponadto pobierane są opłaty za udostępnienie obiektów:
- ruiny zamku Czorsztyn: 4,00 zł - bilet normalny, 2,00 zł - bilet ulgowy (cały rok)
- wystawa przyrodnicza w Dyrekcji Parku – 2,00 zł (cały rok).

 

Na terenie Pienin istnieje bardzo bogata sieć szlaków turystycznych, są wśród nich szlaki piesze, jak i rowerowe. Ciekawostkę stanowi fakt, że można nimi podążać poprzez tereny dwóch państw. Od momentu wejścia Polski do strefy Schengen nie musimy się martwić o przedstawianie paszportów. W dalszym ciągu jednak granicę można przekraczać tylko i wyłącznie w miejscach do tego prawnie przeznaczonych.

Wyjątkowym sposobem podziwiania pienińskiej urody jest spływ Dunajcem. Jest on szczególnie polecany, dla tych, którzy nie mogą wspiąć się na pobliskie szczyty o własnych siłach, bądź dla rodzin z małymi dziećmi. Co roku tysiące turystów wybiera tę formę odwiedzenia PPN.

Spływ Dunajcem, więcej...

Search

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search