• ojcowski1.jpg
  • ojcowski2.jpg
  • ojcowski3.jpg
  • ojcowski4.jpg
  • ojcowski5.jpg
  • ojcowski6.jpg
  • ojcowski7.jpg
  • ojcowski8.jpg
  • ojcowski9.jpg

Ojcowski Park Narodowy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 2145ha. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, park ten stanowi bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynku, szczególnie dla mieszkańców Krakowa, gdyż jest on zlokalizowany tylko ok. 20km na północ od miasta. OPN to miejsce pełne uroczych dolin, dolinek, tajemniczych jaskiń oraz widokowych wąwozów , a także spektakularnych skał wapiennych, które przyciągają wzrok ciekawymi kształtami i kolorami. Największymi dolinami w parku są: Dolina Prądnika i Dolina Sąspowska. Wzdłuż tych dolin można spotkać strome ściany skalne, które robią niezapomniane wrażenie na odwiedzających. Dnem tych dolin spływają potoki, w których można zaobserwować pstrągi. Na zboczach niektórych dolin powstały terasy, które służyły w historii, jako miejsca strategiczne w obronie przed najeźdzcami. Na takich właśnie terasach wzniesiono zamki w Pieskowej Skale i w Ojcowie.

Ojcowski Park Narodowy powstał jako szósty w naszym kraju, został on utworzony w 1956r. Historia jego powstania obejmuje niełatwe negocjacje z właścicielami ziemskimi oraz osobami, które chciały inwestować na terenie dzisiejszego parku. Dlatego też pomimo, że starania o ochronę Doliny Prądnika rozpoczęto na dobre już na początku XXw, to jednak dopiero po II wojnie światowej przyniosły one oczekiwane owoce. Osobą, która w tych staraniach odegrała znaczącą rolę był prof. Własysław Szafer, który opracował projekt pierwszego rezerwatu przyrody na tym terenie. Ojcowski Park Narodowy dzięki swojemu wapiennemu podłożu słynie z licznych jaskiń. Przypuszcza się, że tylko na terenie parku jest ich ok. 700, ale jak narazie skatalogowano ponad 400 z nich. Najdłuższymi jaskiniami są: Jaskinia Łokietka, Ciemna, Zbójecka, Sąspowska, Krakowska. Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna są udostępnione dla zwiedzających. Wiadomo, że niektóre spośród jaskini OPN były zamieszkałe przez człowieka prehistorycznego. Ślady jego bytowania odkryto np. w Jaskini Ciemnej. Tak wielka liczba jaskinii, sprzyja występowaniu bardzo dużej ilości nietoperzy. Na terenie OPN zaobserwowano aż 17 spośród 21 gatunków, występujących w Polsce. Najbardziej popularne są nocek duży i podkowiec mały. Ogólnie na terenie parku szacuje się występowanie ok. 11 000 gatunków zwierząt, do tej pory jednakże opisano 6000. Ponad 5000 spośród nich to owady. W jaskiniach parku żyje najbardziej jadowity pająk w Polsce – sieciarz jaskiniowy, którego ukąszenie może być porównywalne do ukąszenia szerszenia! 218 gatunków zwierząt jest prawnie chronionych. Ich olbrzymią większość stanowią owady, a spośród kręgowców są to np. traszka grzebieniasta i zwyczajna, ropucha szara czy strzebla potokowa. Jeden z pierwszych badaczy szaty roślinnej w Dolinie Prądnika - Besser, nazwał ją przepiękną doliną, rzadkich roślin. To stwierdzenie do dziś nie straciło na aktualności. Na terenie OPN występuję ponad 1000 gatunków roślin, jest to trzeci region w Polsce po Tatrach i Pieninach, który obfituje w taką różnorodność. Wśród tych gatunków brak endemitów, ale pojawiają się za to gatunki reliktowe, które przetrwały w niezmienionej formie z minionych epok. Są wśród nich: ułudka leśna, obrazki plamiste czy glon o nazwie wodolubek. Aż 84 gatunki roślin zostały objęte ochroną prawną. Na terenie OPN występuje też ponad 1200 odmian grzybów, pomiędzy nimi tak rzadkie okazy, jak purchawica olbrzymia, sromotnik bezwstydny czy soplówka jodłowa.

Lokalizacja oraz pobliskie atrakcje:

 

px

Ojcowski Park Narodowy znajduje się w odległości, tylko ok. 25km na północ od Krakowa. To sprawia, że jest on bardzo atrakcyjnym terenem na wypady weekendowe dla mieszkańców pobliskiej aglomeracji.

Odległości od OPN:

Kraków:25km
Zakopane:137km
Oświęcim:76km

Pozostałe atrakcje w okolicy:

px

Pobliski Kraków daje bardzo duże możliwości spędzania wolnego czasu. 

px

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedyne tego rodzaju miejsce na świecie. 

px

Krakowskie ZOO oferuje ponad 17ha przestrzeni, na której zamieszkuje ponad 250 różnych gatunków zwierząt. 

px

Kazimierz, czyli hostoryczna dzielnica Krakowa, niegdyś zamieszkana przez liczną społeczność żydowską. Dzisiaj wyjątkowe miejsce, pełne urokliwych zakamarków, wąskich uliczek oraz żydowskich Bożnic. 

Na obszarze OPN biegnie 5 głównych szlaków turystycznych, o łącznej długości 35km, 3 szlaki rowerowe o długości 16km oraz 3 ścieżki dydaktyczne o wspólnej długości 7km.

Wstęp na teren OPN jest bezpłatny, podobnie jak zwiedzanie Kaplicy na Wodzie czy Pustelni bł. Salomei.Kaplica na Wodzie jest w dalszym ciągu użytkowana i można ją zwidzać w niedziele i święta pomiędzy nabożeństwami.

Poniżej znajduje się lista miejsc, które aby móc odwiedzić, należy zakupić bilet.

Jaskinia Łokietka czynna codziennie od 24 kwietnia do 31 października w godz.

Od 9.00 do 15.30 (kwiecień, ostatnie wejście), do 18.30 (maj – sierpień), do 17.30 (wrzesień), do 16.30 (październik).

-bilet normalny – 7zł -bilet ulgowy – 5zł

Jaskinia Ciemna otwarta od 24 kwietnia do 3 października w godzinach od 10.00 do 17.00 (ostatnie wejście).

-bilet normalny – 6zł -bilet ulgowy – 4zł

Ekspozycja Przyrodnicza w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN czynna od 10 kwietnia do 30 października codziennie (oprócz poniedziałków i 4 maja); od 2 listopada czynna od poniedziałku do piątku - w godz. od 9.00 do 15.00 (ostatnie wejście).

Uwaga! dla grup zorganizowanych (minimum 15 osób) obowiązuje rezerwacja wejść - nr wewn. 200; zwiedzanie indywidualne - po zebraniu się minimum 15 osób.

- bilet normalny – 10zł - bilet normalny tylko za projekcję filmy 3D – 3zł - bilet ulgowy – 7zł - bilet ulgowy tylko za projekcję filmu 3D – 2zł

Zwiedzanie ekspozycji przez osoby indywidualne w grupach co najmniej 15-osobowych; a niezależnie od liczby chętnych do zwiedzania w dni powszednie o godz. 11.00, 13.00 i 15.00.

Ruiny Zamku w Ojcowie otwarte od 10 kwietnia do 31 października w godz. od 10.00 do 16.45 (kwiecień-maj, ostatnie wejście), do 17.45 (czerwiec-sierpień), do 16.45 (wrzesień), do 15.45 (październik). W niedziele i święta czas otwarcia przedłuża się o jedna godzinę.

-bilet normalny – 2,50zł -bilet ulgowy – 1,50zł W wyżej wymienionych obiektach opłata ulgowa przysługuje dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, opiekunom grup (1 opiekun na 10 uczestników) oraz emerytom i rencistom (za okazaniem stosownej legitymacji uprawniającej do zniżki). Z opłat za zwiedzanie zwolnieni są pracownicy parków narodowych i krajobrazowych, Lasów Państwowych, dzieci do 5 lat oraz uczniowie i nauczyciele szkół z gmin: Skała, Sułoszowa, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś i Zielonki.

Zamek w Pieskowej Skale otwarty cały rok z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych w godz. od 9.00 do 15.00 (ostatnie wejście), w piątki od 9.00 do 12.00 (jedno piętro), w niedziele i święta w godz. od 10.00 do 17.00. Dziedziniec zewnętrzny otwarty codziennie w godz. od 8.00 do 20.00.

-bilet normalny – 10zł -bilet ulgowy – 7zł - bilet rodzinny ( 2 os. dorosłe i max. 4 dzieci) – 32zł

Muzeum Regionalne PTTK otwarte od 10 kwietnia do 30 września w godzinach od 9.00 do 15.00 (ostatnie wejście).

-bilet normalny – 2zł -bilet ulgowy – 1,50zł

ojcowski 1 ojcowski 2 ojcowski 3

Kaplica "Na Wodzie" p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika) w Ojcowie Otwarte: niedziele i święta między nabożeństwami.

Kościół i Pustelnia Bł. Salomei w Grodzisku Otwarte: na życzenie zwiedzających, klucze w domu prebendarza, przy kościele.

Search

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search