• Magura.jpg
 • Magura1.jpg
 • Magura2.jpg
 • Magura3.jpg
 • Magura4.jpg
 • Magura5.jpg
 • Magura6.jpg
 • Magura7.jpg

Magurski Park Narodowy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Magurski Park Narodowy jest stosunkowo młodym parkiem, bo utworzonym w roku 1994. Pod względem powierzchni jest jednym z najmniejszych, a w 95% jego teren stanowią lasy. Jego lokalizacja w centralnej części Beskidu Niskiego sprawia, że niejako park ten stał się ogniwem łączącym Karpaty Wschodnie i Zachodnie.

Powierzchnia całkowita parku wynosi 19400ha. Jego obszar w całości znajduje się na terenie województwa podkarpackiego, na terenie 3 powiatów.

W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt (nie licząc owadów). Wśród roślin 59 gatunków objętych jest ochroną ścisłą , a 12 wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin .

Wśród zwierząt najbardziej specyficzne dla tego parku są, bardzo licznie reprezentowane ptaki. Wyróżnia się 160 gatunków ptaków. W tym bardzo liczne populacje ptaków szponiastych. W tej grupie znajduje się orlik krzykliwy, który został wpisany na listę zwierząt zagrożonych wyginięciem. Kolejną ciekawą grupą są sowy, w Polsce występuje 9 gatunków, z czego aż 8 można spotkać w MPN.  Wśród ssaków najbardziej zagrożonym gatunkiem jest żbik. Ciekawostkę stanowią łosie, których obecność na tym terenie jest dosyć zaskakująca.

Na terenie parku znajduje sie ok. 75km oznakowanych szlaków turystycznych, które często są kontynuowane na terenach przylegających do parku. Oprócz szlaków, stworzono również ścieżki edukacyjne z myślą o tych, którzy na stosunkowo niewielkiej przestrzeni chcą się dowiedzieć czegoś na temat otaczającej przyrody. Oprócz szlaków turystycznych znajdziemy tutaj również szlaki rowerowe i konne. W ogóle ten teren, o łagodnych zboczach i stosunkowo niewielkich nachyleniach terenu jest bardzo przyjazny dla piechura o średniej kondycji fizycznej.

MPN oraz jego otulina stanowią również ciekawy obszar pod względem kulturoznawczym i historycznym.  Jako pogranicze polsko-słowackie, teren ten był miejscem przenikania się kultur wielu narodów. Można to odczuć jeszcze dziś, odwiedzając pięknie zachowane cerkwie, np. W Krempnej, Bartnym czy Pielgrzymce.

Lokalizacja i pozostałe atrakcje w okolicy:

px

Magurski Park Narodowy znajduje się we wschodniej części Małoposki, w pobliżu miasteczka Biecz. Aby tam dojechać należy się kierować drogą nr. 28 na wschód od Nowego Sącza.

Odległości od MPN:

Kraków:125km
Zakopane:152km
Oświęcim:182km

 

Amatorów archeologii mogą zainteresować pozostałośći okazałego grodziska w Brzezowej. Zdaniem historyków stanowiło ono jedno z ogniw łańcucha średniowiecznych grodzisk. Do dzisiaj można podziwiać jego ślady, które znajdują się na wzgórzu Malik u stóp Magury Wątkowskiej.

Podążając szlakiem, bądź poprostu jedną z okolicznych dróg, co rusz można spotkać przydrożny krzyż, bądź niewielką kapliczkę. Stanowią one dowód regilijności okolicznej ludności.

Cerkwie podobnie jak przydrożne krzyże stanowią spuściznę po grupie etnicznej, zwanej Łemkami.

Opłaty za wstęp na teren Magurskiego Parku Narodowego
Wstęp na szlaki turystyczne od 1 maja do 31 października:

 • Bilet wstępu na szlak (opłata za 1 dzień)
  Normalny - 4 zł
  Ulgowy - 2 zł
 • Karnet wstępu na szlak ważny 4 dni
  Normalny - 12 zł
  Ulgowy - 6 zł
 • Do opłat ulgowych za wstęp na szlaki turystyczne Parku, za okazaniem ważnej legitymacji uprawnieni są: uczniowie, studenci (do 26 lat), emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, żołnierze służby czynnej
 • Z opłat zwolnieni są: dzieci w wieku do lat 7, osoby, które posiadają zezwolenie dyrektora parku narodowego na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody, uczniowie i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku narodowego, mieszkańcy gmin Krempna, Nowy Żmigród, Dukla, Osiek Jasielski, Dębowiec, Lipinki, Sękowa za okazaniem dowodu tożsamości.

Search

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search