• Gorce1.jpg
  • Gorce2.jpg
  • Gorce3.jpg
  • Gorce4.jpg
  • Gorce5.jpg
  • Gorce6.jpg
  • Gorce7.jpg
  • Gorce8.jpg
  • Gorce9.jpg

Gorczański Park Narodowy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Gorczański Park Narodowy został utworzony w 1981 roku i swoim obszarem obejmuje centralną oraz północno-wschodnią część Gorców. Pod względem wielkości znajduje się dopiero na 17 miejscu, wśród 23 parków w naszym kraju. Jego powierzchnia wynosi troszkę ponad 7000ha. Największym naturalnym bogactwem tych gór jest Puszcza Karpacka, w której drzewa dożywają pięknego wieku, po czym naturalnie obumierają, robiąc miejsce dla kolejnych pokoleń.

Specyficznym elementem krajobrazu dla tego parku są polany reglowe. Są one pozostałością po działalności pasterskiej. Wiosną pokrywają je piękne kobierce krokusów, zachwycając wszystkich swą delikatnością i urokiem. Na polanach można również spotkać „przycupnięte” szałasy, kiedyś wykorzystywane przez pasterzy, dziś stanowiące urokliwy element krajobrazu. Wędrując grzbietem Gorców można podziwiać rozległe panoramy Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego, a nawet Babiej Góry.

Obszar Gorczańskiego Parku Narodowego objęto trzema rodzajami ochrony: ścisłą (ok. 3 600ha powierzchni parku), czynną (ponad 2 800ha) oraz krajobrazową (ok. 530ha). Dodatkowo od 1997 roku park został otoczony strefą ochronną – otuliną o powierzchni ponad 16 000ha.

GPN został włączony do programu Natura 2000, głównie ze względu na występowanie bardzo żadkich gatunków ptaków. Wkrótce teren parku i jego otulina wejdzie również w skład Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisko, które zostały nazwane „Ostoja Gorczańska”.

W związu z dużą różnorodnością krajobrazu i występowaniem dużych obszarów leśnych, na terenie GPN można zaobserwować wiele ciekawych gatunków roślinnych, jak i zwierzęcych.

Lokalizacja oraz atrakcje w najbliższej okolicy:

 

px
Pasmo Gorców rozciąga się od Rabki po Krościenko. Są to góry wciąż dzikie i niewiele odwiedzane przez turystów, choć tak naprawdę dzięki niewielkim średnim wysokościom są dostępne prawie dla wszystkich. Więcej...

Odległości od GPN:

Kraków:66km (Rabka)
Zakopane: 20km (Nowy Targ)
Oświęcim: 90km (Rabka)

Inne atrakcje w regionie:

px
Spływ Dunajcem jest atrakcją na skalę światową o prawie 200 letniej tradycji. Jest to unikalny sposób zobaczenia pięknej części parku, która jest niedostępna z brzegu.
px
Rabkoland jest największym rodzinnym parkiem rozrywki w Małopolsce. Jest to miejsce dla rodzin wielopokoleniowych, do którego wstęp jest bezpłatny! 
px
Nowy Targ oferuje turystom, coś wyjątkowego. Chodzi o jarmark podhalański, który odbywa się 2 razy w tygodniu i przyciąga swym kolorytem i bogactwem wielkie tłumy gości, nie tylko z Polski. 
px
Park Linowy Kluszkowce jest zlokalizowany na południowym zboczu Góry Wdżar, przez którą przebiega szlak na jeden z ulubionych szczytów Gorców - Lubań. 

 

W Gorcach potwierdzono występowanie ponad 900 gat. roślin naczyniowych, 25 gat. mchów, 450 gat. porostów i 116 gat. wątrobowców. Ponad 85% spośród tych roślin występuje właśnie na terenie PN.

Lasy stanowią aż 95% powierzchni parku, dzięki czemu ostały się tutaj takie gatunki zwierząt jak: dzik, jeleń, sarna, wydra, borsuk czy gronostaj.

Spośród 185 gatunków kręgowców, które żyją na obszarze PN, 21 znajduje się w rejestrze Polskiej Czerwonej Księgi. Są wśród nich: traszka karpacka, cietrzew, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł trójpalczasty, głuszec, orzeł przedni, puchacz, koszatka, mroczek, niedzwiedź brunatny, popielica, ryś, wilk, żbik. Na terenie parku można spotkać aż 130 różnych gatunków ptaków, spośród nich aż 100 gatunków gniazduje na terenie parku.

Oprócz kręgowców, stwierdzono występowanie ponad 1000 gatunków bezkręgowców, w tym 23 gatunki endemiczne, występujące tylko i wyłącznie na tym obszarze.

Gorce być może nie są tak popularne jak Tatry czy Pieniny, ale ten właśnie fakt można potraktować jako zaletę tego masywu. Dzięki temu wciąż pozostają dzikie i tajemnicze, a rzesze turystów, którzy „zaliczają” kolejne szczyty innych, bardziej popularnych gór, nie niszczą bezmyślnie pięknej i bogatej przyrody. Gorce to góry dla koneserów, ludzi, którzy poszukują ciszy i spokoju, którzy chcą się poczuć zagubieni w wśród natury. Aby tego doświadczyć można się wybrać się na spacer jednym z turystycznych szlaków. Wśród tych szlaków są szlaki piesze, spacerowe, rowerowe, konne i narciarskie. Na uwagę zasługują szlaki spacerowe, przeznaczone do uprawiania turystyki rodzinnej. Są one pozbawione forsownych podejść, a jednocześnie pozwalają na bliższe zapoznanie się z przyrodą parku. Dodatkowo na terenie parku stworzono sieć 10 ścieżek edukacyjnych, których przejście pozwala nie tylko na zachwyty przyrodą, ale także na zapoznanie się z kulturą i historią tego regionu.

Cały teren GPN znajduje się w województwie małopolskim i jego dwóch powiatach: nowotarskim i limanowskim.

Gorce 1 Gorce 2 Gorce 3

Większość terenów GPN udostępniona jest dla turystów bezpłatnie, jedynie odwiedzenie wybranych obszarów wymaga wniesienia opłat.

 

Tymi szlakami są:

a)   szlak w dolinie potoku Turbacz na odcinku polana Hucisko - Olszowy Potok,
b)   szlak w dolinie Olszowego potoku na odcinku polana Hucisko - Poręba Górna,
c)   szlak niebieski na odcinku Polana Hucisko - Czoło Turbacza,
d)   szlak zielony na odcinku Polana Tobołów - Obidowiec,
e)   ścieżki przyrodnicze:   "Dolina potoku Turbacz"   "Na Turbaczyk"   "Wokół doliny Poręby".

Opłaty pobierane są   w okresie od 1 maja do 30 października i wynoszą :
Bilet wstępu  normalny   - 2 zł, ulgowy - 1zł                          
Bilet 3-dniowy normalny   -  4 zł, ulgowy - 2zł

Bilet 10-cio dniowy normalny - 16zł, ulgowy - 8zł                                          
*uprawnionymi do opłat ulgowych są:   uczniowie szkół i studenci; emeryci i renciści;  osoby niepełnosprawne i  żołnierze służby czynnej.

Z opłat zwolnieni są:

dzieci w wieku do 7 lat osoby, które posiadają zezwolenie dyrektora Parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody uczniwie szkół i studenci, odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem Parku osoby udające się do miejsca kultu religijnego

Search

Odwiedza nas 200 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search