• babia1.jpg
 • babia2.jpg
 • babia3.jpg
 • babia4.jpg
 • babia5.jpg
 • babia6.jpg
 • babia7.jpg
 • babia8.jpg

Babiogórski Park Narodowy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Babiogórski Park Narodowy został utworzony w roku 1954 i obecnie jego powierzchnia wynosi  3392ha. Jest on jednym z mniejszych parków narodowych naszego kraju, gdyż głównie teren jego stanowi masyw Babiej Góry o dł. ok 10km. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni park ten stanowi teren niezwykle bogaty nie tylko w cenne gatunki roślin i zwierząt, ale również w niezapomniane krajobrazy.

Przyrodnicze piękno Babiej Góry zostało również docenione w skali europejskiej i światowej. Obszar ten włączony został do sieci Natura 2000 oraz decyzją UNESCO przyznano mu status rezerwatu biosfery.

Babia Góra od wieków fascynowała przyrodników, wędrowców i wczasowiczów. Pierwsze wzmianki o tej górze znajdujemy w XV w, kiedy to Jan Długosz dokonuje krótkiego opisu jej krótkiej charakteryzacji. W roku 1699 Andrzej Komoniecki stwarza dzieło pt. „Dziejopis Żywiecki”,  w którym można znaleźć bardziej szczegółowy opis nie tylko góry, ale i jej okolicznych terenów. Od XIX wszczętko starania o objęcie Babiej Góry ochroną prawną. Dzięki zaangażowaniu tak wybitnych przyrodników jak Walery Goetel i Władysław Szafer objęto gospodarką rezerwatową teren o pow. 1045ha. Utworzenie parku narodowego stało się możliwe dopiero po II wojnie światowej.

Obszar Babiogórskiego Parku Narodowego objęto trzema rodzajami ochrony: ścisłą (ok. 1125ha powierzchni parku), czynną (ponad 2000ha) oraz krajobrazową (ok. 200ha).

Babia Góra jest jednolitym i oddzielonym od innych masywem górskim. Stanowi ona najwyższe wzniesienie Beskidów Zachodnich. Kształtem góra przypomina imponujący wulkan, którego szczyt zazwyczaj tonie w śnieżnej pokrywie. Jej  wysokość wynosi  1725 m n. p. m., co daje jej drugie miejsce w Polsce po tatrzańskich szczytach. Taka wysokość sprawia, że można wyraźnie zaznaczyć piętra klimatyczno-roślinne, które odpowiadają analogicznym piętrom w górach typu alpejskiego.

Obszar Babiogórskiego Parku Narodowego objęto trzema rodzajami ochrony: ścisłą (ok. 1125ha powierzchni parku), czynną (ponad 2000ha) oraz krajobrazową (ok. 200ha).

Babia Góra jest jednolitym i oddzielonym od innych masywem górskim. Stanowi ona najwyższe wzniesienie Beskidów Zachodnich. Kształtem góra przypomina imponujący wulkan, którego szczyt zazwyczaj tonie w śnieżnej pokrywie. Jej  wysokość wynosi  1725 m n. p. m., co daje jej drugie miejsce w Polsce po tatrzańskich szczytach. Taka wysokość sprawia, że można wyraźnie zaznaczyć piętra klimatyczno-roślinne, które odpowiadają analogicznym piętrom w górach typu alpejskiego.

Pomimo swej stosunkowo niewielkiej powierzchni BPN zadziwa swoją różnorodnością i bogactwem gatunków roślin i zierząt. Występuje tutaj blisko 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mszaków, ponad 1300 różnych grzybów i porostów oraz prawie 4500 gatunków i podgatunków zwierząt.

Duż e zróżnicowanie elementów przyrody nieożywionej oraz złożonośc klimatu sprawia, że mogą tu żyć i rozwijać się gatunki roślin i zwierząt bardzo rzadkie, nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej.

Na terenie BPN 67 gatunków roślin objęto prawną ochroną gatunkową, natomiast 4 spośród nich figurują w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, zagrożonych wyginięciem. Są to: tojad mocny morawski, gnidosz Hacqueta,  rogownica alpejska, okrzyn jeleni (symbol parku) .  Ten ostatni gatunek występuje w skali kraju, tylko i wyłącznie na Babiej Górze.

Wiele spośród gatunków zwierząt żyjących na Babiej Górze umieszczonych zostało w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Wśród bezkręgowców są to: kowalina łuskoskrzydła, klecanka rdzaworożerna, biegacz Fabrycjusza, nadobnica alpejska oraz narożna, trajkotka czerwona. Wśród kręgowców znajduje się 25 gatunków zagrożonych w skali kraju. Należą do nich: głuszec, żołędnica, cietrzew, żbik, dzięcioł trójpalczasty, gniewosz plamisty, puchacz, wilk, niedzwiedź, koszatka i inne. Na uwagę zasługuje żołędnica, która w naszym kraju występuje tylko i wyłącznie w masywie Babiej Góry.

Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje w okolicy:

px
Babiogórski Park Narodowy stanowi tylko niewielką część pasma Beskidów. Najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową w okolicy jest Zawoja, która również stanowi doskonały punkt wypadowy na górskie szlaki.

Odległości od BPN:

Kraków:85km (Zawoja)
Zakopane:59km (Zawoja)
Oświęcim:84km (Zawoja)

Pozostałe atrakcje w okolicy:

px
Sucha Beskidzka jest niewielkim, ale bardzo atrakcyjnym, turystycznym miasteczkiem. Wymieniając atrakcje trzeba wspomnieć o renesansowym zamku, zwanym "Małym Wawelem" oraz słynnej Karczmie Rzym. 
px
Park Rozrywki Rabkoland jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polce. Oferuję on bardzo szeroką gamę atrakcji dla całej rodziny. 
px
Nowy Targ śmiało można nazwać miastem handlowym. Dwa razy w tygodniu można się wybrać na targ, który posiada bardzo długą tradycję i stanowi jeden z największych targów na otwartym powietrzu w Polsce. 
px
Kalwaria Zebrzydowska jest bardzo ważnym centrum pielgrzymkowym w Polsce. To niewielkie miasteczko znajduje się w odległości ok. 30km na południowy-wschód od Krakowa. 

Administracyjnie Babiogórski Park Narodowy położony jest na terenie trzech powiatów: suskiego, nowotarskiego i żywieckiego, które należą do dwóch województw: małopolskiego i śląskiego.

Teren BPN jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Rokrocznie park odwiedzany jest przez rzesze turystów, których liczba przekracza w ostatnich latach 100 000 osób. Sieć szlaków tyrystycznych jest bardzo gęsta i dobrze utrzymywana, na Markowych Szczawinach znajduje się przytulne schronisko, które daje schronienie przed często nieprzewidywalną aurą w masywie Babiej Góry. Tam też znajduje się posterunek GOPR, który sprzyja bezpieczeństwu w uprawianiu turystyki wysokogórskiej.

Naterenie BPN znajduje się 11 szlaków turystycznych pieszych, najdłuższy z nich mierzy 14,5km (Polana Krowiarki-Przełęcz Jałowiecka), 3 szlaki narciarskie, które wspaniale nadają się do uprawiania narciarstwa skiturowego, oraz 8 ścieżek edukacyjnych. Ciekawostkę stanowi ścieżka międzynarodowa, na terenie Polski i Słowacji. Ścieżka ta przebiega od Markowych Szczawin do schroniska Slana Voda. Dzięki tej ścieżce możliwe jest dokładniejsze poznanie przyrody zarówno stoków północnych jak i południowych Babiej Góry w ciągu jednego dnia. Można kompleksowo poznać cały masyw, występującą tu piętrowość roślinności, czy też słowackie torfowiska.

Babia gora Babia gora 1 Babia gora 3

W okresie od 1 maja do 31 października za wejście na teren parku pobierane są opłaty. Ich wysokości są następujące:

 • bilet jednorazowy - jednodniowy normalny 5.00 zł
 • bilet jednorazowy - jednodniowy ulgowy 2.50 zł
 • opłata za pobyt na terenie BgPN w wysokości 2.00 zł/noc (w cenie noclegu w schronisku)

Z opłat zwolnieni są:

 • dzieci w wieku do 7 lat
 • osoby, które posiadają zezwolenie dyrektora Parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody
 • uczniwie szkół i studenci, odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem Parku
 • mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem narodowym

Zniżka w wysokości 50% przysługuje:

 • uczniom szkół i studentom
 • emerytom i rencistom
 • osobom niepełnosprawnym
 • żołnierzom służby czynnej

Dojazd:

 • z Makowa Podhalańskiego w kierunku: Zawoja - Zawoja Markowa
 • z Jabłonki na Orawie w kierunku: Zubrzyca Dolna, Górna - Zawoja Markowa

Search

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search