• Tatra1.jpg
  • Tatra2.jpg
  • Tatra3.jpg
  • Tatra4.jpg
  • Tatra5.jpg
  • Tatra6.jpg
  • Tatra7.jpg
  • Tatra8.jpg
  • Tatra9.jpg

Parki Narodowe

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Tatrzański Park Narodowy

Tatry imponują swymi wysokimi szczytami, ostrymi graniami, licznymi jeziorami i wodospadami, które są pozostałością po działalności lodowca. Niektórzy określają je mianem „Małych Alp”, gdyż na terenie o stosunkowo niewielkiej powierzchni zadzwia bogactwo krajobrazu oraz środowiska przyrodniczego. Powierzchnia Tatr wynosi tylko ok 750km2. Tylko 1/5 część leży na terenie Polski. Jednakże TPN obejmuje swym zasięgiem również Tatry Słowackie.

Powierzchnia TPN wynosi 21197 ha i pod tym względem zaliczany jest do jednych z większych parków narodowych w Polsce. Ochroną ścisłą objęte jest prawie 50% tego obszaru, w tym hale, turnie, piętro kosodrzewiny oraz częściowo również lasy. To one właśnie, wspólnie z kosodrzewiną, stanowią największą terytorialnie część parku, bo ok. 70% powierzchni . Pozostałe 30% stanowią murawy wyskogogórskie, skały i wody, w tym liczne jeziora polodowcowe.

Tatra Tatra 2 Tatra 3

Pieniński Park Narodowy

Pieniny są niezwykłym łańcuchem górskim. Wyróżniają je strome zbocza, kremowa barwa wapieni, z których są zbudowane, wiekowe drzewa, porastające strome skały oraz jedyny w swoim rodzaju przełom Dunajca. To wszystko sprawia, że łatwo zrozumieć, dlaczego Pieniński PN został utworzony, jako pierszy w Polsce w roku 1930. Stanowi on również pierwszy w Europie międzynarodowy park naturalny, gdyż jego znaczna część znajduje się na terenie Pienin Słowackich.

Pieniński PN jest jednym z najmniejszych w naszym kraju, jego obszar wynosi trochę ponad 2300ha. Pasmo Pienin samo w sobie jest dosyć krótkie, bowiem mierzy tylko 35km długości i ok. 6km szerokości. Meandrujący Dunajec przecina je na trzy części: Pieniny Właściwe, Pienieny Spiskie i Pieniny Małe.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 2145ha. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, park ten stanowi bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynku, szczególnie dla mieszkańców Krakowa, gdyż jest on zlokalizowany tylko ok. 20km na północ od miasta. OPN to miejsce pełne uroczych dolin, dolinek, tajemniczych jaskiń oraz widokowych wąwozów , a także spektakularnych skał wapiennych, które przyciągają wzrok ciekawymi kształtami i kolorami. Największymi dolinami w parku są: Dolina Prądnika i Dolina Sąspowska. Wzdłuż tych dolin można spotkać strome ściany skalne, które robią niezapomniane wrażenie na odwiedzających. Dnem tych dolin spływają potoki, w których można zaobserwować pstrągi. Na zboczach niektórych dolin powstały terasy, które służyły w historii, jako miejsca strategiczne w obronie przed najeźdzcami. Na takich właśnie terasach wzniesiono zamki w Pieskowej Skale i w Ojcowie.

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy jest stosunkowo młodym parkiem, bo utworzonym w roku 1994. Pod względem powierzchni jest jednym z najmniejszych, a w 95% jego teren stanowią lasy. Jego lokalizacja w centralnej części Beskidu Niskiego sprawia, że niejako park ten stał się ogniwem łączącym Karpaty Wschodnie i Zachodnie.

Powierzchnia całkowita parku wynosi 19400ha. Jego obszar w całości znajduje się na terenie województwa podkarpackiego, na terenie 3 powiatów.

W parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt (nie licząc owadów). Wśród roślin 59 gatunków objętych jest ochroną ścisłą , a 12 wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin .

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy został utworzony w 1981 roku i swoim obszarem obejmuje centralną oraz północno-wschodnią część Gorców. Pod względem wielkości znajduje się dopiero na 17 miejscu, wśród 23 parków w naszym kraju. Jego powierzchnia wynosi troszkę ponad 7000ha. Największym naturalnym bogactwem tych gór jest Puszcza Karpacka, w której drzewa dożywają pięknego wieku, po czym naturalnie obumierają, robiąc miejsce dla kolejnych pokoleń.

Specyficznym elementem krajobrazu dla tego parku są polany reglowe. Są one pozostałością po działalności pasterskiej. Wiosną pokrywają je piękne kobierce krokusów, zachwycając wszystkich swą delikatnością i urokiem. Na polanach można również spotkać „przycupnięte” szałasy, kiedyś wykorzystywane przez pasterzy, dziś stanowiące urokliwy element krajobrazu. Wędrując grzbietem Gorców można podziwiać rozległe panoramy Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego, a nawet Babiej Góry.

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy został utworzony w roku 1954 i obecnie jego powierzchnia wynosi  3392ha. Jest on jednym z mniejszych parków narodowych naszego kraju, gdyż głównie teren jego stanowi masyw Babiej Góry o dł. ok 10km. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni park ten stanowi teren niezwykle bogaty nie tylko w cenne gatunki roślin i zwierząt, ale również w niezapomniane krajobrazy.

Przyrodnicze piękno Babiej Góry zostało również docenione w skali europejskiej i światowej. Obszar ten włączony został do sieci Natura 2000 oraz decyzją UNESCO przyznano mu status rezerwatu biosfery.

Babia Góra od wieków fascynowała przyrodników, wędrowców i wczasowiczów. Pierwsze wzmianki o tej górze znajdujemy w XV w, kiedy to Jan Długosz dokonuje krótkiego opisu jej krótkiej charakteryzacji. W roku 1699 Andrzej Komoniecki stwarza dzieło pt. „Dziejopis Żywiecki”,  w którym można znaleźć bardziej szczegółowy opis nie tylko góry, ale i jej okolicznych terenów. Od XIX wszczętko starania o objęcie Babiej Góry ochroną prawną. Dzięki zaangażowaniu tak wybitnych przyrodników jak Walery Goetel i Władysław Szafer objęto gospodarką rezerwatową teren o pow. 1045ha. Utworzenie parku narodowego stało się możliwe dopiero po II wojnie światowej.

 

 

Search

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search