• zakopane1.jpg
  • zakopane2.jpg
  • zakopane3.jpg
  • zakopane4.jpg
  • zakopane5.jpg
  • zakopane6.jpg
  • zakopane7.jpg
  • zakopane8.jpg
  • zakopane9.jpg
  • zakopane10.jpg
  • zakopane11.jpg

Zakopane

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zakopane to miasto ukryte u stóp najwyższcyh polskich gór -Tatr, polska stolica sportów zimowych oraz ostoja tradycji i kultury góralskiej. Zakopane jest stosunkowo młodym miastem, gdyż jego początki sięgają drugiej połowy XVI wieku. Wtedy to powstała, oficjalnie uznana, osada pasterska, której przywilej osadniczy nadał podobno Stefan Batory. Pierwotny rozwój Zakopane nie zawdzięcza pięknu swej przyrody, ale powstaniu huty żelaza w Kuźnicach. Miało to miejsce w XVIII wieku i niestety odcisnęło swoje piętno na kondycji okolicznej przyrody. W XIX wieku odkryto Zakopane na nowo, w duże mierze dzięki leczniczej właściwości górskiego klimatu. Jego pierwszym popularyzatorem byłdr. Tytus Chałubiński. W 1886 roku miasto zostało formalnie uznane za uzdrowisko, postawały tu liczne sanatoria i domy wypoczynkowe.Kolejny miłośnik tatrzańskiej przyrody – Władysław Zamoyski stworzył podstawy obecnego parku narodowego. To on również przyczynił się do otwarcia drogi do Zakopanego dla wszystkich,bowiem przyczynił się do zbudowania koleji, prowadzącej do miasta. Pobyt w Zakopanem stał się wkrótce bardzo modny wśród osób ze środowiska artystycznego.

Zamieszkali tutaj: Helena Modrzejewskia, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz. Pod koniec XIX wieku Zakopane stanowić zaczęło ważny ośrodek kulturalny, co było nierozerwalnie związane z jego rosnącą renomą na gruncie atrakcyjności wśród turystów. Z rozwojem środowisk artystycznych w Zakopanem związane są takie osobistości, jak: H. Sienkiewicz, W. Orkan, S. Witkiewicz, S. Żeromski, K. Szymanowski, S. Witkiewicz, który to stał się autorem stylu zakopiańskiego. Stale rosnąca ilość odwiedzających letników, znacząco wpłynęła na rozwój turystyki i taternictwa. Ważnym krokiem w promowaniu Tatr było utworzenie w 1873 r. Towarzystwa Tatrzańskiego. Towarzystwo Tatrzańskie promowało wiedzę o Tatrach, ochronę ich przyrody, wspieranie lokalnego folkloru oraz dbanie o ogólny rozwój miasta. W 1909 roku, głównie z inicjatywy Mariusza Zaruskiego, powołano Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe. Była to również odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie turystów i taterników na fachową pomoc medyczną. Już pierwszego dnia II wojny światowej, hitlerowscy najeźdzcy zajęli miasto. Na wjazd do niego potrzebna była specjalna przepustka. Wszystkie górskie schroniska zajęła niemiecka służba graniczna, gdyż doskonale zdawano sobie sprawę, z jak strategicznym miejscem miano doczynienia. Pomimo tych starań, przez Tatry prowadził szlak przerzutu ludzi i dokumentów na Słowację, i dalej na Węgry. Zakopane uzyskało prawa miejskie dopiero w 1933 roku.

Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje w okolicy:

px

Zakopane jest chyba najbardziej rozpoznawalnych miasteczkiem turystycznym w Polsce. W przeciągu ostatnich lat wciąż przeżywa oblężenie turystów, tracąc nieco na atrakcyjności. Jednakże w dalszym ciągu oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Tatry, wprost z okien pokoi gościnnych.

Odległości do Zakopanego:

Kraków:106km

Oświęcim:128km

Pozostałe atrakcje okolicy:

px

Nowy Targ jest najstarszym miastem Podhala. Zasłynął z rokrocznie organizowanych targów na świeżym powietrzu. Tradycja ta jest żywa do dziasiaj. Raz w roku, w sierpniu odbywa się Jarmark Podhalański, upamiętniający tradycję miasta. Natomiast co tydzień we czwartki i wsoboty można się samemu wybrać na targ, który uchodzi za jeden z największych w Polsce.px 

px

Termy w Bukowinie Tatrzańskiej są zlokalizowane w odległości ok. 20km od Nowego Targu, oraz 15km od Zakopanego. Jest to kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny, zapewniający szeroką gamę atrakcji dla całych rodzin. Baseny Termalne w Bańskiej Niżnej są oddalone ok. 8km od Nowego Targu, oraz 11km od Zakopanego. Są one zlokalizowane bezpośrednio przy Zakopiance. 

px

Tatrzański Park Narodowy jest największym parkiem w Polsce. Pomimo rokrocznie milionowej rzeszy turtów odwiedzających to miejsce, wciąż możemy tu odnaleźć ciszę, spokój i dzikie zakątki, z których swobodnie można podglądać przyrodę. 

px

Wyprawa do Morskiego Oka pozwoli dotrzeć do największego tatrzańskiego jeziora, które jako jedyne w Tatrach jest zamieszkiwane przez ryby. Szlak pomimo, że stosunkowo długi, to jednak bardzo łatwy i dostępny praktycznie dla każdego. 

 

Miasto położone jest w otoczeniu najwyższego pasma górskiego w kraju i jak na taką lokalizację przystało, jest ono najwyżej położonym miastem w Polsce. W granicach miasta znajduje się część Tatr, ale pomijając tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego, wysokości na których leży Zakopane wahają się od 750 do 1125 m n.p.m.

Zakopane 1 Zakopane 2 Zakopane 3

Zakopane co roku odwiedza ponad 3 miliony turystów. Co ich tu przyciąga? Być może piękna, tatrzańska przyroda. Granitowe szczyty, które przez większą część roku zdobią śnieżne pokrywy. Łagodne doliny, dostępne dla zwyczajnego turysty. Piękne panoramy, które otaczają z wszystkich stron. Dalej może to świetnie przygotowane stoki narciarskie? Albo kolejki górskie, które tych, o słabszej kondycji wywiozą hen, daleko w surowe górskie szczyty. A może chodzi o zakopiańskie specjały? Oscypek z grilla, kwaśnica na wędzonym żeberku czy moskole pieczone na blasze. Być może jest to ten specyficzny, górski klimat, podobnie jak klimat miasta, które przycupnęło wśród majestatycznych gór i w mroźne wieczory zaprasza do licznych karczm regionalnych, gdzie przy kominku i góralskiej kapeli można mile spędzić czas. Tak naprawę ilu odwidzających, tyle powodów, dla których wybrali właśnie to miejce. Tych powodów do odwiedzin nie brakuje i można by je długo wymieniać, szczęśliwie nie brakuje w Zakopanem i turystów.

Główne atrakcje turystyczne:

- kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę

- kolejka linowa na Kasprowy Wierch

- kolej linowo-krzesełkowa na Butorowy Wierch

- skocznia narciarska Wielka Krokiew

- Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

- Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

- Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

- Kaplica Jaszczurówka

- Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

- Krupówki oraz targ z kramami pod Gubałówką

Główne wydarzenia kulturalne w Zakopanem:

- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

- Sabałowe Bajania

- Tatrzańskie Wici

- Festiwal Organowy

 

Search

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search