• wadowice1.jpg
  • wadowice2.jpg
  • wadowice3.jpg
  • wadowice4.jpg
  • wadowice5.jpg
  • wadowice6.jpg
  • wadowice7.jpg
  • wadowice8.jpg

Wadowice

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O mieście i jego historii:

Wadowice to stosunkowo niewielkie miasto (ok. 20 tyś. mieszkańców), które leży nad rzeką Skawą, ok. 50km na południowy – wschód od Krakowa. Stało się rozpoznawalnym na całym świecie miastem, dzięki Papieżowi, Janowi Pawłowi II, który urodził się właśnie w Wadowicach. Często jest nazywane miastem papieskim i przyciąga rzesze turystów, którzy chcą głównie przejść szlakami, którymi chadzał sam papież oraz zobaczyć jego dom rodzinny. Na Szlaku Papieskim znajdują się jeszcze Kościół NMP oraz lubiane przez Jana Pawała II szlaki górskie na Groń czy Leskowiec.

Mimo, że miejsce to na zawsze będzie już kojarzone z osobą Ojca Świętego, godne uwagi są również pozostałe, liczne atrakcje regionu. Bliskość gór, ciekawa kultura i obrzędowość ludowa to walory, które dodatkowo podkreślają atrakcyjność tego miasta i jego okolic.

Początki Wadowic sięgają 1430 roku, kiedy to miejscowość otrzymała prawa miejskie z ręki księcia oświęcimskiego Kazimierza I. Na nieszczęście w tym samym roku w Wadowicach wybuchł wielki pożar, który prawie całkowicie zniszczył miejscowość.

Aby przyśpieszyć odbudowę miasta, otrzymało ono bardzo wyjątkowe prawo chełmińskie. Prawo to dawało mieszkańcom Wadowic liczne przywileje, np. nie musieli stanowić żadnych powinności na rzecz księcia przez okres 6 lat, mieli możliwość swobodnego wyrębu w lasach książęcych oraz połowu ryb w Skawie. Jednakże znaczący rozwój miasta nastąpił dopiero na początku XIX wieku, stawało się ważnym ośrodkiem aministracyjnym, kulturowym i oświatowym, w tym, znaczącym centrum wydawniczym. W 1920 roku urodził się tutaj Karol Wojtyła, późniejszy papież. W czasie II wojny światowej miasto zostało włączone administracyjnine do III Rzeszy i obowiązywała nowa nazwa, Wadowitz. Po okresie socjalistycznym, miasto podlegało wielu przemianom i wciąż dynamicznie się rozwija. Od 1999 roku jest stolicą powiatu i pełni rolę ważnego ośrodka miejskiego, a także ośrodka pielgrzymkowo-turystycznego.

Szlak Papieski:

Szlak Karola Wojtyły to podróż śladami miejsc, w których bywał papież. Łącznie obejmuje on 11 miejsc w całym mieście. Długość szlaku wynosi ok. 4,5km, a czas jego przejścia szacuje się na 2-4 godziny. Na szlaku znajdują się wyraźne oznaczenia, informujące o kolejnych jego atrakcjach. W punkcie informacji turystycznej miasta (ul. Kościelna 4) można otrzymać bezpłatne przewodniki i mapy, które pomogą na szlaku.

Lokalizacja oraz atrakcje w okolicy:

px

Wadowice są stosunkowo niewielkim miastem, które jednak rokrocznie przyciąga tysiące turystów oraz pielgrzymów. Przybywają oni tutaj głównie  dlatego, że właśnie w tym mieście urodził się Papież Jan Paweł II. Tutaj znajduje się muzeum poświęcone jego życiu oraz Szlak Papieski.

Odległości do Wadowic:

Kraków:49km
Zakopane:94km
Oświęcim:34km

Pozostałe atrakcje okolicy:

px

Sucha Beskidzka jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem. Jej lokalizacja pozwala na planowanie górskich wycieczek, zwiedzanie renesansowego "Małego Wawelu", a po całym dniu warto wpaść do Karczmy Rzym, która pozostaje niezmienna od ponad 250 lat. 

px

Muzeum poświęcone pamięci zamordowanych a Auschwitz, czyli współczesnym Oświęcimiu. Każdy z nas winien odwiedzić to miejsce, które stanowi przestrogę dla wszystkich, aby nigdy więcej nie dopuszczono do podobnej tragedii. 

px

Kalwaria Zebrzydowska jest ważnym miejscem pielgrzymkowym. Podczas jej budowy wzorowano się na Jerozolimie. Wśród lasów oraz łagodnych beskidzkich wzgórz znajdują się Dróżki, które stanowią trasę upamiętniającą Drogę Krzyżową.

Babiogórski Park Narodowy, chociaż stanowi tylko niewielki obszar Beskidów, to jednak oferuje liczne szlaki z przepięknymi panoramami. Jednym z najbardziej znanych punktów wypadowych w okolice Babiej Góry jest miejscowość Zawoja. 

Muzeum-Dom Rodzinny Jana Pawła II i inne miejsca związane z Papieżem:

Dom Rodzinny Jana Pawła II – ul. Kościelna 7

Od roku 1984 mieści się tutak Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Obejmuje ono mieszkanie Wojtyłów oraz przyległe do niego pomieszczenia. Na wystawie wyeksponowano osobiste rzeczy Jana Pawła II, a także dokumentacja fotograficzna z życia papieża i jego wizyt w rodzinnym mieście. W związku z remontem, muzeum jest czasowo nieczynne. Na czas tych zmian stworzono wystawę zastępczą, eksponowaną w Domu Katolickim (po drugiej stronie kościoła, przylegającego do domu papieskiego).

Godziny otwarcia:

X – IV wt.-ndz. 9.00 – 16.00

V – IX wt.-ndz. 9.00 – 18.00

Poniedziałki nieczynne.

Cennik biletów:

- bilet normalny: 5zł

- bilet ulgowy: 3zł

- bilet rodzinny: 8zł (max. 5 osób)

Kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – pl. Jana Pawła II 1

To miejce Chrztu i Pierwszej Komunii Świętej Karola Wojtyły. Miejsce szczególnie umiłowane przez Papieża, który odwiedzając Wadowice całował ze czcią chrzcielnicę kościelną. Tutaj również znajdują się relikwie św. Ojca Pio, które zostały podarowane prze kapucynów z San Giovanni Rotondo.

Kościół można odwiedzać codziennie, zwiedzanie podczas nabożeństw jest zabronione.

Dawna Cukiernia Habenhuera – pl. Jana Pawła II 15

Papież wielokrotnie wspominał pyszne, wadowickie kremówki, które wspólnie z kolegami zajadał w tym właśnie lokalu. Było to miejsce bardzo eleganckie i lubiane. Do dzisiaj Wadowice słyną z kremówek, warto wybrać się do jednej z cukierni i spróbować tego kaloryczego, aczkolwiek pysznego specjału. Ten lokal niestety już nie funkcjonuje, gdyż został zamknięty w 1945 roku.

Search

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search