• szczawnica1.jpg
  • szczawnica2.jpg
  • szczawnica3.jpg
  • szczawnica4.jpg
  • szczawnica5.jpg
  • szczawnica6.jpg
  • szczawnica7.jpg

Szczawnica

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O mieście i jego historii:

Szczawnica jest 7,5 tysięcznym miastem uzdrowiskowo – wypoczynkowym, które sąsiaduje ze Słowacją. Swoją renomę zawdzięcza specyficznemu klimatowi, oraz obecności wód mineralnych. Dodatkowym atutem jest lokalizacja miasta, u stóp Pienin i Beskidu Sądeckiego, w dolinie potoka Grajcarka, który jest dopływem Dunacja. Z pobliskich wzgórz, górujących nad miastem, rozciągają się przepiękne panoramy na bliższe i dalsze pasma górskie. To właśnie w Szczawnicy kończy się I etap Spływu Przełomem Dunajca, jak również tutaj rozpoczyna się znany i lubiany szlak, zwany Drogą Pienińską. Wiedzie on wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Pierwsze wzmianki o osadzie w miejscu obecnego miasta pochodzą z 1413 roku, jednakże przypuszcza się, że niewielkie osiedla istniały tu znacznie wcześniej. Szczawnica jako miasto i zarazem uzdrowisko zaczęła się w pełni rozwijać dopiero na początku XIX wieku. Wtedy to dokonano pierwszych analiz lokalnego źródła „Józefiny” oraz rozpocząto butelkowanie wody źródlanej na niewielką skalę.

Ważnym punktem zwrotnym było nabycie miasta przez węgierską rodzinę Szalayów, która to rozbudowała, istniejące uzdrowisko. Wybudowano nowe pensjonaty i powiększono park zdrojowy. Jednakże głownym twórcą uzdrowiska był syn pierwotnych właścicieli, Józef Szalay, który stał się właścicielem miasta w 1839r. Szalay zadbał o reklamę miasta oraz zainicjował tradycję Spływu Przełomem Dunajca. Szczawnica stawała się coraz bardziej popularna. Gościły tu tak znane osobistości, jak: Norwid, Asnyk, Sienkiewicz, Prus, Konopnicka, Matejko czy Fredro. Po śmierci Szalaya, Szczawnica przeszła we władanie Akademii Umiejętności w Krakowie, której to instytucji została zapisana. Ta instytucja zbudowała Dworek Gościnny, który stał się centrum kulturalnym kurortu oraz dokończyła budowy Drogi Pienińskiej. Następnie miasto przechodzi w ręce Adama Stadnickiego, który dalej rozbudowuje i udoskonala już isniejące zaplecze Szczawnicy. Za czasów jego zarządzania powstaje nowoczesne Inhalatorium, z pierwszymi w Polsce komorami pneumatycznymi. Po II wojnie światowej miasto przejmuje skarb państwa. Prawa miejskie uzdrowisko otrzymuje dopierow w 1962 roku.

Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje w okolicy:

px

Szczawnica to niewielkie miasteczko uzdrowiskowe, położone u podnóża Pienin, w bardzo bliskim sąsiedztwie granicy ze Słowacją. Jest to również końcowa przystań słynnego Spływu Dunajcem. 

Odległości do Szczawnicy:

Kraków:128km
Zakopane:48km
Oświęcim:143km

Pozostałe atrakcje regionu:

px

Spływ Przełomem Dunajca stanowi atrakcję o światowej sławie. Stacja początkowa spływu znajduje się w miejscowości Sromowce Kąty, a końcowa w Szczawnicy. 

px

Pieniński Park Narodowy stanowi najstarszy park narodowy utworzony w Polsce. Jest to również pierwszy park narodowy, obejmujący obszar dwóch państw. W tym przypadku Pienin Polsko - Słowackich. 

px

Jezioro Czorsztyńskie wraz z naziemną zaporą w Niedzicy stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku dla miłośników sportów wodnych, wędkarstwa oraz pieńskiej przyrody. 

px

Będąc w Niedzicy możemy podziwiać łagodne, zalesione wzgórza Gorców, które rozciągają się na północ od Jeziora Czorsztyńskiego. Gorce stanowią wciąż dzikie i nie często odwiedzane pasmo górskie. 

Atrakcje w Szczawnicy:

- Spływ Przełomem Dunajca 

- Kolej krzesełkowa na Palenicę zabiera turystów na sam szczyt Palenicy (722m n.p.m), skąd można podziwiać piękne panoramy Pienin i Tatr. Latem można wybrać się na jeden z licznych szlaków tyrystycznych, a zimą poszusować na trasach o łącznej długości ok. 6km.

szczawnica szczawnica1 szczawnica3

Cennik: Sezon (24.12 do 30.09) Bilet w jedną stronę – 8zł, bilet góra-dół – 12zł

Poza sezonem (01.10 do 23.12) Bilet w jedną stronę – 6zł, bilet góra-dół – 10zł

-Droga Pienińska to bardzo dobrze utrzymana trasa, wiodąca ze Szczawnicy Dolnej, dalej wzdłuż malowniczego Przełomu Dunajca i kończąca swój bieg w XIV wiecznym klasztorze kartuzów w Czerwonym Klasztorze na Słowacji. Czas przejścia ok. 2h20' (10km). Więcej...

- Wyciągi narciarskie i trasy narciarskie

- Szlaki turystyczne piesze, rowerowe i konne

Search

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search