• sucha1.jpg
 • sucha2.jpg
 • sucha3.jpg
 • sucha4.jpg
 • sucha5.jpg
 • sucha6.jpg
 • sucha7.jpg
 • sucha8.jpg
 • sucha9.jpg
 • sucha10.jpg
 • sucha11.jpg
 • sucha12.jpg
 • sucha13.jpg
 • sucha14.jpg

Sucha Beskidzka

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O mieście i jego historii:

Sucha Beskidzka jest bardzo atrakcyjnym miasteczkiem turystycznym, przede wszystkim ze względu na swoje położenie. To miasto, liczące około 10.000 mieszkańców, leży na pograniczu Beskidu Makowskiego, Żywieckiego i Małego, w dolinach rzek Stryszawki i Skawy. Dlatego też stanowi świetny punkt wypadowy w pobliskie pasma górskie. Dodatkowo na terenie miasta znajdują się liczne zabytki, w tym zamek zwany „Małym Wawelem”. Spośród szeregu imprez kulturalno-sportowych odbywających się cyklicznie wymienić można m.in.: Suskie Spotkania z Folklorem, Dni Ziemi Suskiej, Dni Muzyki na Zamku. Początki Suchej Beskidzkiej sięgają początku wieku XV, kiedy to Jan II, książe Oświęcimski wydał przywilej, zezwalający na stworzenie, w miejscu obecnego miasta, osady. Osada ta rozwiajała się dynamicznie, przechodząc w ręce kolejnych, prywatnych właścicieli. Znaczącą rolę w historii miasta odegrał szlachcic Kasper Suski, który to inicjował budowę zamku. Zamek ten osiągnął świetność na początku XVII wieku, za panowania rodziny Komorowskich i przez długie lata był głównym ośrodkiem administracyjno – gospodarczo – kulturalnym okolicznych terenów.

Aż do 1939 roku miasto funkcjonowało jako tzw. „państwo suskie”, pozostając w rękach tak znanych rodów, jak Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy. Dnia 3 września 1939 r. do Suchej, od strony Żywca wkroczyły wojska hitlerowskie. Miasto zostało wcielone do Rzeszy jako graniczna miejscowość, ponieważ sąsiedni Maków Podhalański znajdował się już w granicach Generalnego Gubernatorstwa. Na terenie miasta istniało getto, w którym została zamordowana cała społeczność żydowska, licząca ok. 500 osób. Obecnie miast oprócz funkcji zaplecza turystycznego, jest znaczącym centrum przemysłowo – handlowym oraz edukacyjnym.

Zamek zwany "Małym Wawelem"

Zamek renesansowy zwany „Małym Wawelem” został wybudowany w latach 1554-1580, przez Kaspra Suskiego, jako drewniano-kamienny dwór obronny. Później rozbudowany przez Piotra Komorowskiego w piękną, renesansową rezydencję magnacką. Dodatkowo na początku XVIII wieku Anna Wielopolska zaleciła wybudowanie dwóch, dodatkowych wież, które dodały powagi miejscu. Za panowania Branieckich, zostały zgromadzone jedne w największych zbiorów bibliotecznych w ówczesnej polsce. Niestety podczas II wojny światowej zostały zniszczone, bądź zgrabione cenne zbiory bibloteczno – muzealne zamku. Po wojnie w zamku działało Liceum Ogólnokształcące. Obecnie jest to siedziba galerii sztuki, hotelu wraz z restauracją oraz Miejsckiego Ośrodka Kultury.

 

Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje w okolicy:

px

Sucha Beskidzka jest bardzo atrakcyjnym turystycznie miejscem. Jej lokalizacja pozwala na planowanie górskich wycieczek, zwiedzanie renesansowego "Małego Wawelu", a po całym dniu warto wpaść do Karczmy Rzym, która pozostaje niezmienna od ponad 250 lat.

Odległości od Suchej Beskidzkiej:

Kraków:56km
Zakopane:75km
Oświęcim:57km

Pozostałe atrakcje w okolicy:

px

Wadowice są stosunkowo niewielkim miastem, które jednak rokrocznie przyciąga tysiące turystów oraz pielgrzymów. Przybywają oni tutaj głównie  dlatego, że właśnie w tym mieście urodził się Papież Jan Paweł II. Tutaj znajduje się muzeum poświęcone jego życiu oraz Szlak Papieski.

px

Muzeum poświęcone pamięci zamordowanych a Auschwitz, czyli współczesnym Oświęcimiu. Każdy z nas winien odwiedzić to miejsce, które stanowi przestrogę dla wszystkich, aby nigdy więcej nie dopuszczono do podobnej tragedii.

px

Kalwaria Zebrzydowska jest ważnym miejscem pielgrzymkowym. Podczas jej budowy wzorowano się na Jerozolimie. Wśród lasów oraz łagodnych beskidzkich wzgórz znajdują się Dróżki, które stanowią trasę upamiętniającą Drogę Krzyżową. 

 

Babiogórski Park Narodowy, chociaż stanowi tylko niewielki obszar Beskidów, to jednak oferuje liczne szlaki z przepięknymi panoramami. Jednym z najbardziej znanych punktów wypadowych w okolice Babiej Góry jest miejscowość Zawoja. 

 

Muzeum, łącznie z Salą Rycerską i salami do niej przyległymi, gdzie prezentujemy zbiory artystyczne, malarstwo nowożytne oraz sztukę z okresu Młodej Polski (malarstwo), Galerią Sztuki - Zamek oraz kaplicą zamkową, można zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w następujących godzinach:

* w sezonie od 1 maja do 31 października: od wtorku do piątku w godz. od 9.00 - 17.00 w soboty i niedziele: od 10.00 - 18.00

* poza sezonem: od listopada do 30 kwietnia: od wtorku do piątku w godz. od 8 .00 - 16.00 w soboty i niedziele: od 9.00 - 15.00 *

ceny biletów: - bilet ulgowy: 4 zł - bilet normalny: 6 zł - bilet na ekspozycję młodopolską: 2 zł - dzieci do lat 7: wstęp wolny.

Sucha Beskidzka Sucha Beskidzka 1 Sucha Beskidzka3

Ceny biletów zawierają usługę przewodnicką. Przy zamku znajduje się bezpłatny parking.

Zamek w Suchej Beskidzkiej słynie z pięknego parku, którego początki sięgają już XVI wieku. Na jego terenie znajduje się oranżeria, czyli ogród zimowy, który w tym przypadku stanowi jedyny przykład neogotyku angielskiego na terenie Polski Południowej. Przed oranżerią rozpościerał się ogród kwiatowy wraz ze stawem i mostem arkadowym. Park zachował wiele z dawnego charakteru. Na jego terenie można podziwiać wiekowe jesiony, dęby, graby oraz lipy. Ciekawymi roślinami drzewiastymi są: wejmutka, platan klonolistny, limba i dąb czerwony.

Karczma "Rzym"

Karczma Rzym została wybudowana w charakterystycznym stylu budownictwa ludowego regionu Podbeskidzia. Jest ona centralnym punktem szlaku architektury drewnianej Małopolski. Karczma została zbudowana w II poł XVIII wieku, jako miejsce o szczególnej wartości dla kupców i hanlarzy osady targowej, jaką w tym czasie stanowiła Sucha Beskidzka. Wnętrze karczmy nawiązuje do tradycji górali żywieckich i babiogórskich. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie ta karczma „Rzym” została opisana w balladzie Mickiewicza pt. „Pan Twardowski”. Dzisiaj karczma funkcjonuje jako restauracja, serwująca głównie tradycyjne potrawy kuchni polskiej.

Karczma czynna codziennie: 10.00-22.00 (lipiec, sierpień) 9.00-21.00 (od września do czerwca)

Search

Odwiedza nas 171 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search