• Nowy1.jpg
 • Nowy2.jpg
 • Nowy3.jpg
 • Nowy4.jpg
 • Nowy5.jpg
 • Nowy6.jpg
 • Nowy7.jpg
 • Nowy8.jpg
 • Nowy9.jpg
 • Nowy10.jpg
 • Nowy11.jpg
 • Nowy12.jpg

Nowy Targ

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O mieście i jego historii:

Nowy Targ jest największym i najstarszym miastem Podhala. Liczy ok. 35.000 mieszkańców, a jego początki sięgają XIII wieku. Początki miasta są nierozerwalnie związane z przybyciem na ten teren cystersów, którzy w roku 1254 założyli klasztor w Ludźmierzu. To pociągnęło za sobą powstawanie nowych osad. Pierwsza zmianka o istnieniu miasta, lokowanego na prawie niemieckim pochodzi z 1326r. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego, miasto stało się jego własnością i tak pozostało aż do rozbiorów. W połowie XIV wieku miasto zostało przeniesione i zlokalizowane pomiędzy Białym i Czarnym Dunajcem. Nowy Targ był ważnym ośrodkiem handlowym już w średniowieczu. Dzięki lokalizacji blisko granicy z Węgrami oraz dzięki licznym przywilejom królewskim, mógł się swobodnie rozwijać handel i rzemiosło. Już za czasów Kazimierza Wielkiego rozpoczęto organizowanie słynnych, nowotarskich jarmarków, które pierwotnie odbywały się raz do roku i trwały aż 8 dni. Pod koniec XV wieku Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu prawo magdeburskie oraz ustanowił drugi jarmark, a także przywilej organizowania jarmarku co czwartek.

Ta tradycja zachowała się do dzisiaj! A jarmark, dziś zwany podhalańskim, jest jednym z największych jarmarków na świeżym powietrzu w Polsce. Schyłek XVII wieku i początek XVIII obfitowały w liczne nieszczęścia, dotykające miasta. Miasto na przestrzeni wieku doświadczyło 5 wielkich pożarów, podczas których doszczętnie niszczona była przynajmniej połowa zabudowań miasta. Do tego należy wspomnieć o najeździe Szwedów oraz wybuchu epidemii dżumy, a pod koniec XVIII wieku najeździe Rosjan. Dlatego też nie jest dziwnym fakt, że w tym czasie miasto bardzo podupadło. Dopiero w II połowie XVIII wieku zaczęło podnosić się ze zniszczeń. W okresie rozbiorów, Nowy Targ podlegał administracji austriackiej. A w czasie II wojny światowej, już pierwszego dnia wybuchu wojny, został zajęty przez hitlerowskich Niemców. Na jego terenie stworzono getto żydowskie, a ludność miasta poddano przymusowej germanizacji. Wyzwolenie miasta nastąpiło w sposób bardzo nieoczekiwany przez okupanta. Mianowicie Armia Czerwona wkroczyła do miasta od strony Kowańca, pokonując góry, aby zaskoczyć Niemców, którzy to poddali się bez walki.

 

Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje okolicy:

px

Nowy Targ jest najstarszym miastem Podhala. Zasłynął z rokrocznie organizowanych targów na świeżym powietrzu. Tradycja ta jest żywa do dziasiaj. Raz w roku, w sierpniu odbywa się Jarmark Podhalański, upamiętniający tradycję miasta. Natomiast co tydzień we czwartki i wsoboty można się samemu wybrać na targ, który uchodzi za jeden z największych w Polsce.

Odległości do Nowego Targu:

Kraków:84km
Zakopane:22km
Oświęcim:107km

Pozostałe atrakcje okolicy:

px

Zakopane jest chyba najbardziej rozpoznawalnych miasteczkiem turystycznym w Polsce. W przeciągu ostatnich lat wciąż przeżywa oblężenie turystów, tracąc nieco na atrakcyjności. Jednakże w dalszym ciągu oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Tatry, wprost z okien pokoi gościnnych.

px

Będąc w Nowym Targu możemy podziwiać łagodne, zalesione wzgórza Gorców, które rozciągają się na północ od Jeziora Czorsztyńskiego. Gorce stanowią wciąż dzikie i nie często odwiedzane pasmo górskie.

px

Park Rozrywki Rabkoland to tylko 20 minut jazdy samochodem z Nowego Targu i docieramy do największego, tego typu obiektu w Polsce.

px

Babiogórski Park Narodowy, chociaż stanowi tylko niewielki obszar Beskidów, to jednak oferuje liczne szlaki z przepięknymi panoramami. Jednym z najbardziej znanych punktów wypadowych w okolice Babiej Góry jest miejscowość Zawoja.

 

Położenie i walory turystyczne:

Położenie Nowego Targu u ponóża Gorców, pomiędzy dwoma rzekami, sprawia, że jest on miastem o bogatych walorach przyrodniczych i turystycznych. To stąd właśnie wyrusza słynny spływ kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego. Jest to jedna z najstarszych tego typu imprez w Europie. Dodatkowo sosunkowo niedaleko miasta (ok. 20km) znajduje się Jezioro Czorsztyńskie, wspaniałe miejsce wypoczynku dla miłośników sportów wodnych. Ci, którzy lubią poszusować mogą to uczynić na stokach w Nowym Targu (Zadział oraz Długa Polana), bądź wybrać się do pobliskiej Białki Tatrzańskiej (ok. 15km) lub Kluszkowiec (ok. 20km). W bliskiej okolicy miasta znajdują się również 3 parki narodowe: Gorczański, Pieniński ( ok. 30km), Tatrzański (ok. 20km). Ciekawostkę przyrodniczą stanowi ścisły rezerwat przyrody – Bór na Czerwonem. Jest to teren, na którym chronione są rośliny torfowisk. Nazwa pochodzi od kolorów, które przybierają, tworząc czerwone kobierce.

Nowy Targ Nowy Targ2 Nowy Targ3

Zabytki w Nowym Targu:

Wśród zabytków Nowego Targu na uwagę zasługują przede wszystkim kościoły. Kościół św. Anny, to najstarsza świątynia góralska na Podhalu. Zbudowany prawdopodobnie pod koniec XV wieku. Jest to drewniany kościółek cmentarny, który który znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Drugi kościół, św. Katarzyny jest z kolei najstarszą, murowaną świątynią na Podhalu. Ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1346 roku. W związku z licznymi pożarami, nie zachował się oryginalny wystrój kościoła. Obecnie jest on utrzymany w stylu barokowym. Ciekawostkę stanowi piękny ogród różańcowy wokół kościoła. Jak przystało na miasto kupieckie, Nowy Targ posiada bardzo duży rynek, o pow. 1.5 ha. Niegdyś służył on kupcom, jako miejsce targowe, dzisiaj stanowi serce miasta i jest otoczony zabytkowymi kamienicami mieszczańskimi. Na środku Rynku znajduje się zabytkowy Ratusz z XIX wieku.

Atrakcje miasta:

Do dziś dnia dwa razy w tygodniu odbywa się jeden z największych targów w Polsce. Tradycja organizowania targów sięgają czasów Kazimierza Wielkiego. Targ w Nowym Targu odbywa się w czwartki i soboty.

Search

Odwiedza nas 159 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search