• bochnia.jpg
  • bochnia1.jpg
  • bochnia3.jpg
  • bochnia4.jpg
  • bochnia5.jpg
  • bochnia6.jpg
  • bochnia7.jpg
  • bochnia8.jpg
  • bochnia9.jpg

Bochnia

Bochnia

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

O mieście i jego historii:

Bochnia uchodzi za najstarsze miasto Małopolski. Już w 1253 roku, Bolesław Wstydliwy nadał Bochni prawa miejskie. Było to nierozerwalnie związane z odkryciem pokladów soli kamiennej, które to nastąpiło parę lat wcześniej. Wiemy również, że już na początku XII wieku wydobywano tu sól warzoną, uzyskiwaną ze źródeł sielankowych, w które była bogata okolica. Dodatkowym atutem miasta, była jego lokalizacja, na przecięciu szlaków handlowych północ-południe i wschód-zachód. Powyższe czynniki sprzyjały szybkiemu i dynamicznemu rozwojowi miasta, które to uzyskiwało kolejne przywileje królewskie. Bochnia była na tyle ważnym miejscem dla państwa, że z rąk króla Bolesława Wstydliwego otrzymała uprawnienia, jakich nie miało żadne, inne miasto w Polsce!

Atrakcje turystyczne miasta:

Bazylika św. Mikołaja jest najstarszym i największym kościołem w Bochni. Została ona wybudowana w połowie XV wieku, na miejscu poprzedniej świątyni. Początkowo była to świątynia w stylu gotyckim, niestetety zniszczenia dokonane przez pożar oraz podczas „potopu szwedzkiego” były tak wielkie, że nastąpiła odbudowa kościoła w stylu barokowym. Obecnie kościół zdobi dobrze zachowana fasada gotycka, która zaprasza odwiedzających do środka. A tam możemy podziwiać bogactwo stylu barokowego i rokokowego. Ciekawostkę stanowi fakt, że neogotyckie wyposażenie i polichromię w kaplicy św. Kingi zaprojektował pod koniec XIX wieku Jan Matejko. Obok kościoła stoi potężna, drewniana dzwonnica z początku XVII wieku. Jest ona obiektem na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

 

Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje w okolicy:

px

Bochina wraz z najstarszą w Polsce Kopalnią Soli w Bochni, znajduje się tylko 40km na wschód od Krakowa. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem dojazdu jest podążanie autostradą A4 z Krakowa na Rzeszów.

Odległości z Bochni:

Kraków:41km
Zakopane:115km
Oświęcim:109km

Pozostałe atrakcje w regionie:

px

pxKopalnia Soli w Wielicze znajduje się w niewielkiej odległości tylko 10km od Krakowa. Aby tam dojechać można skorzystać ze środków transportu publicznego, które regularnie kursują na trasie Kraków - Wieliczka.

px

Drewniany kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej znajduje się w odległości ok. 20km na południe od Bochni, przy drodze nr. 966. Jadąc jeszcze bardziej na południe trafimy do kolejnego zabytku na liście UNESCO - kościoła św. Apostołów Filipa i Jakuba w Lipnicy Murowanej.

px

Ojcowski Park Narodowy znajduje się ok. 25km na północ od Krakowa oraz ok. 65km od Bochni. Jest on najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, o całkowitej powierzchni tylko 2145ha.

px

Kraków wraz ze swoimi niezliczonymi atrakcjami, znajduje się tylko 40km od Bochni. Jedną z jego najnowszych atrakcji jest podziemne muzeum.

 

Kopalnia Soli w Bochnito najstarsza kopalnia soli w Polsce. Obecnie już nie jest eksploatowana, jednakże sól wydobywano tutaj już w połowie XIII wieku nieprzerwalnie do 1990 roku. Jest ona również określana mianem najstarszego zakładu przemysłowego Europy. Obecnie trwają starania, by Kopalnia Soli w Bochni została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zwiedzanie kopalni trwa ok. 2 godziny i obejmuje m. In. Najstarszy szyb Sutoris, liczne komory, gdzie znajdują się ekspozycje licznych maszyn i narzędzi górniczych, oraz piękną kaplicę św. Kingi. Niecodzienną atrakcją na trasie turystycznej kopalni jest spływ łodzią w zalanej solanką komorze, która znajduje się 230 metrów pod powierzchnią ziemi. Na terenie kopalni odbywają się ciekawe imprezy sportowe, jak: Podziemny 12 Godzinny Bieg Sztafetowy, czy zawody rowerowe „Solny Downhill”. Ze względu na korzystny mikroklimat solnych komór, w roku 1995 zostało tu utworzone uzdrowisko. Szacuje się, że powietrze w bocheńskiej kopalni jest ok. 10 razy czystsze niż powietrze na powierzchni.

Cennik biletów:

Turyści indywidualni Bilet normalny Bilet ulgowy

I, II, III, XI, XII (poza sezonem)

24zł

19zł

IV, V, VI, VII, VIII, IX, X (sezon)

32zł

24zł

Bilet rodzinny(2+2, 2+3, 1+3)

I, II, III, XI, XII (poza sezonem)

75zł

IV, V, VI, VII, VIII, IX, X (sezon)

85zł

Grupy zorganizowane

I, II, III, XI, XII (poza sezonem)

20zł

16zł

IV, V, VI, VII, VIII, IX, X (sezon)

29zł

22zł

Opłata za fotografowanie: 5 zł
Przewodnik w języku obcym (angielski, niemiecki, rosyjski): 125 zł (konieczna rezerwacja)Dla turystów indywidualnych dostępne są audioprzewodniki z opisem obiektów na trasie turystycznej w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim. Koszt wypożyczenia audioprzewodnika: 10 zł.

Search

Odwiedza nas 182 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search