• Copy of Krakow 4.jpg
 • Copy of Krakow 6.jpg
 • Krakow 1.jpg
 • Krakow 2.jpg
 • Krakow 3.jpg
 • Krakow 4.jpg
 • Krakow 5.jpg
 • Krakow 6.jpg
 • Krakow 7.jpg
 • Krakow 8.jpg
 • Krakow 9.jpg
 • Krakow 10.jpg
 • Krakow 11.jpg

Wokół Rynku

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sukiennice w Krakowie – dzisiejsze sukiennice zasadniczo różnią się od tych pierwotnych sprzed ośmiu wieków. Wtedy to właśnie, już w roku 1257, za Bolesława Wstydliwego powstała uliczka pośrodku rynku, na którą składał się podwójny rząd kramów kamiennych.

W połowie XIV wieku król Kazimierz III Wielki wystawił murowane sukiennice, które kształtem przypominały te dzisiejsze. Budowla ta częściowo tylko nakryta była sklepieniami. Niestety w roku 1555 podczas wielkiego pożaru została zniszczona. Odbudową spalonych sukiennic zajął się mistrz Pankracy. Wtedy właśnie budynek zwieńczono attyką ze słynnymi maszkaronami , które zaprojektował Santi Gucci. Piękne kolumnowe loggie są z kolei dziełem kolejnego wybitnego architekta, Jana Maria Padovano.

Sukiennice w Krakowie – dzisiejsze sukiennice zasadniczo różnią się od tych pierwotnych sprzed ośmiu wieków. Wtedy to właśnie, już w roku 1257, za Bolesława Wstydliwego powstała uliczka pośrodku rynku, na którą składał się podwójny rząd kramów kamiennych.

 

W połowie XIV wieku król Kazimierz III Wielki wystawił murowane sukiennice, które kształtem przypominały te dzisiejsze. Budowla ta częściowo tylko nakryta była sklepieniami. Niestety w roku 1555 podczas wielkiego pożaru została zniszczona. Odbudową spalonych sukiennic zajął się mistrz Pankracy. Wtedy właśnie budynek zwieńczono attyką ze słynnymi maszkaronami , które zaprojektował Santi Gucci. Piękne kolumnowe loggie są z kolei dziełem kolejnego wybitnego architekta, Jana Maria Padovano.

Sukiennice zostały zmienione raz jeszcze, pod koniec wieku XIX. Autorem projektu przebudowy był Tomasz Pryliński. To dzięki niemu w dolnej części stworzono ciąg drewnianych kramów, ustwionych wzdłuż ścian. Ciekawostkę stanowi fakt, że nowo umieszczone maszkarony, przedstawiały karykatury ówczesnych prezydentów Krakowa. Do dzisiaj można podziwiać, dobrze zachowane i wciąż działające oświetlenie gazowe.

Obecnie na piętrze sukiennic funkcjonuje Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

A co ciekawe, nie tylko ponad, ale również pod sukiennicami istnieje, nowo otwarte Muzeum Podziemia Rynku, stanowiące oddział Muzeum Historycznego.

Krakow Small image Krakow Small image Krakow Small image

Kościoły wokół Rynku

Kościoły wokół Rynku – tylko w samym sercy Krakowa, w najbliższych okolicach Rynku znajduje się kilkanaście kościołów. Reprezentują one różne style w architekturze i sztuce.

Kościół Mariacki jest największym kościołem Krakowa, a drugim co do ważności po Katedrze Wawelskiej. Jest on bazyliką pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Słynie on z pięknych gotycki sklepień, dwóch wież różnej wysokości, hejnału mariackiego, ale przede wszytkim pięknego ołtarza głównego, dzieła Wita Stwosza oraz witraży – dzieła Mehoffera i Wyspiańskiego.>

Zwiedzanie kościoła: codziennieod 11.30 do 18.00 (otwarcie ołtarza głównego o 11.50), w niedziele godziny zwiedzania od 14.00 do 18.00. Bilety: normalne – 6zł, emeryci i renciści – 4zł, ulgowe – 3zł.

Zwiedzanie wieży mariackiej: od 1.V. do 31.VIII w każdy wtorek, czwartek i sobotę w godz: 9.00-11.30 i 13.00-17.30. Bilety: dorośli – 5zł, dzieci do lat 12 – 3zł.
Wejście od strony ulicy Floriańskiej, co 20 minut, w grupach 10 osobowych.

Kościół Św. Wojciecha to maleńki kościółek u wylotu ul. Grodzkiej, na skraju Rynku. Jest jednym z najstarszych w Krakowie. Najstarsze fragmentu muru kościóła pochodzą z XI wieku. Wiadomo również, że i wcześniej w tym właśnie miejscu istniały inne budowle sakralne. Według tradycji kazania głosił tutaj sam patron kościoła, św. Wojciech.

Zwiedzanie w dni powszednie: zima od 9.00 do 17.00, lato: od 9.00 do 18.00. Niedziele: od 13.30 do 18.00. Wstęp bezpłatny.

Kościół św. Barbary znajduje się w odległości o rzut kamieniem od kościoła Mariackiego. Według przypuszczeń był on pierwotnie kaplicą cmentarną. Przez wieki bowiem Plac Mariacki pełnił funkcję cmentarza pariafialnego. W 1583 roku został przekazany jezuitom. To tu właśnie swoje słynne kazania wygłaszał o. Piotr Skarga. Pod kościołem spoczywa o. Jakub Wujek, który jako pierwszy przetłumaczył Biblię na język polski. Kościół ten można zwiedzać codziennie, pomijając godziny, w których odbywają się nabożeństwa.

Kolegiata św. Anny to jedna z najpiękniejszych budowli barokowych w Krakowie. Jest to kościół uniwersytecki, w którym spoczywają relikwie św. Jana Kantego, patrona Uniwersytetu Jagiellońskiego. W miejsce drewnianego kościoła z XIV wieku, wzniesiono budowlę gotycką, którą ufundował Władysław Jagiełło. Była to pierwsza połowa XV wieku, wówczas to właśnie kościół został oddany pod opiekę Akademii Krakowskiej. W drugiej połowie XVII kościół został wyburzony i na jego miejsu wybudowano obecny, wykonany wg. Projektu Tylmana z Gameren. Kościół można zwiedzać codziennie, uwzględniając godziny nabożeństw.

Bazylika św. Franciszka z Asyżu została ufundowana przez Bolesława V Wstydliwego. Już na samym początku jej istnienia, została objęta opieką poprzez zakon franciszkanów. Kościół ten znajduje się na trasie z Rynku na Wawel, przy Placu Wszystkich Świętych. W środku można się zachwycić pięknymi witrażami, dziełami Stanisława Wyspiańskiego czy też polichromiami Matejki, bądź stacjami Drogi Krzyżowej, zaprojektowanej przez Mehoffera. To tutaj właśnie pochowani zostali Bolesław Wstydliwy, synowie Władysława Łokietka (Stefan i Władysław) oraz bł. Salomea. Bazylika jest otwarta codziennie od 6.00 do 19.45, w tych to godzinach można ją obejrzeć. Nie wolno jej zwiedzać podczas trwania nabożeństw.

Bazylika św. Trójcy otrzymała swój obecny kształt po wielkim pożarze Krakowa. Pomimo iż kościół uległ olbrzymiemu zniszczeniu, dominikanie postanowili go ponownie odbudować. Prace trwały ponad 30 lat, a ich efektem jest obecna gotycka świątynia. W kościele został pochowany książe Leszek Czarny. Bazylika słynie z 10 pięknych kaplic, w tym kaplicy św. Jacka. W niej to znajdują się relikwie świętego i należy ona do najwybitniejszych dzieł sztuki barokowej nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce. Wśród pozostałych kaplic są: kaplica Różańcowa, Lubomirskich, Zbawiciela, św. Dominika i inne. Podobnie jak inne kościoły, bazylikę św. Trójcy można zwiedzać codziennie, z wykluczeniem godzin nabożeństw.

Krakow Small image Krakow Small image Krakow Small image

Collegium Maius

Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego początki sięgają roku 1400. W tym to roku Władysław Jagiełło nabył kamienicę narożną z pieniędzy, pochodzących z posagu królowej Jadwigi. Budowla była systematycznie powiększana, głównie przez dokupowywanie sąsiednich budynków, które zostały połączone pod koniec XV wieku. W Collegium Maius na parterze były sale wykładowe, a na piętrze izba wspólna, biblioteki i mieszkania profesorów. W połowie XIX wieku collegium zaczęto przebudowywać w stylu neogotyckim. Celem tej przebudowy było przystosowanie budynku na potrzeby Biblioteki Jagiellońskiej. Po roku 1940 instytucję tę przeniesiono w inne miejsce, a w budynku collegium rozpoczęto prace przywracania stanu sprzed ostatniej przebudowy. Wówczas to postanowiono utworzyć tu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Najcenniejszymi eksponatami muzeum są przyrządy astronomiczne Mikołaja Kopernika, w tym arabski przyrząd nawigacyjny – astrolabium, datowany na 1054r. Słynny jest również Globus Jagielloński, jeden z najstarszych, na których znajduje się nazwa Ameryka. Z zewnątrz budynek ma piękną oprawę kamienno – ceglastą, nad którą dominują gotyckie szczyty. Wewnątrz, centrum stanowi dziedziniec ze studnią. Dookoła niego znajduje się ganek z krużgankami.

Godziny otwarcia:

 • poniedziałki:10.00 - 14.20 (ostatnie wejście)
 • wtorki:10.00 - 15.20 (ostatnie wejście) - od 1.IV do 31.X ostatnie wejście o 17.20
 • środy: 10.00 - 14.20 (ostatnie wejście)
 • czwartki:10.00 - 14.20 ( ostatnie wejście) – od 1.IV do 31.X ostatnie wejście o 17.20
 • piątki:10.00 - 14.20 (ostatnie wejście)
 • soboty:10.00 - 14.40 (ostatnie wejście) bezpłatne wejście
 • niedziele i święta:NIECZYNNE

Wejście na dziedziniec Collegium Maius codziennie do zmroku.

Ceny biletów wahają się od 7zł do 16zł za bilet normalny w zależności od wybranej wystawy.

Ciekawostkę stanowi, nowo otwarta wystawa „Świat zmysłów”, która ma charakter edukacji poprzez własnoręczne eksperymentowanie. Ponad 30 stanowisk pomaga zrozumieć funkcjonowanie zmysłów, ich rolę w naszym życiu oraz ciekawostki, związane z ich funkcjonowaniem.

Search

Odwiedza nas 163 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search