• Copy of Krakow 4.jpg
 • Copy of Krakow 6.jpg
 • Krakow 1.jpg
 • Krakow 2.jpg
 • Krakow 3.jpg
 • Krakow 4.jpg
 • Krakow 5.jpg
 • Krakow 6.jpg
 • Krakow 7.jpg
 • Krakow 8.jpg
 • Krakow 9.jpg
 • Krakow 10.jpg
 • Krakow 11.jpg

Nowa Huta

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowa Huta to niezwykłe miejsce w skali światowej. Dzisiaj dzielnica Krakowa, niegdyś zamiarem budowniczych, było stworzenie niezależnego miasta. Miasta – wzoru, socjalistycznych dążeń, w których nie ważne były koszty, ale efekt pracy budowniczych. Dlatego też Nowa Huta zaskakuje rozmachem projektu, jak również nowoczesnymi, jak na owe czasy, rozwiązaniami architektonicznymi.

Nową Hutę budowano od 1949 roku, jako miasto utopię, które miało zaspokajać wszystkie potrzeby swoich mieszkańców. Nie brakuje tu zatem szkół, szpitali, teatrów czy obszarów zielonych. Z rozmachem projektowano aleje i place, dzięki czemu w dużej mierze wciąż panuje tu specyficzna atmosfera PRL-u, która sama w sobie stanowi atrakcję, przyciągającą coraz to większe rzesze turystów. To tu, w latach powojennych, powstawała najnowocześniejsza huta stali na świecie. Stanowiło to dla ludzi nie lada nadzieję na lepsze jutro i łączyło ich w realizacji wspólnie obranego celu. Nowa Huta zasadniczo różni się od pozostałych dzielnic Krakowa, tutejsze budynki tworzą zwarty, dokładnie zaplanowany układ, w którym wielką rolę odgrywa wręcz geometryczna symetria. Nowa Huta miała za zadanie robić wielkie wrażenie dobrobytu i porządku, panującego w powojennej, socjalistycznej Polsce.

Nie bez znaczenia była jej lokalizacja, tuż na obrzeżach Krakowa, tak aby łatwo było się dostać do niej wszystkim, chętnym obejrzenia tego wielkiego przedsięwzięcia. Bliskość Wisły, która później zasilała kombinat w wody technologiczne i wykorzystanie jej do spławiania gotowych surowców hutniczych, podobnie jak bliskość Śląska, zaopatrującego hutę w węgiel stanowiły tylko dodatkowe, pozytywne atuty. Huta powstawała na terenach praktycznie niezamieszkałych, a już niecałe 25 lat później pracowało tu ponad 40 000 ludzi, spośród których większość zamieszkiwała, wybudowane w niezwykłym tempie osiedla robotnicze. W 1960 obliczono, że w ciągu dziesięciu lat wybudowano 18 tysięcy mieszkań, 90 kilometrów ulic o trwałych nawierzchniach, 550 kilometrów sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i cieplnej, 15 budynków szkolnych oraz duży szpital.

W ciągu nispełna 5 lat od momentu rozpoczęcia budowy huty stali (1949r.), rozpoczęto wytop surówki pełną parą. W latach 70-tych kombinat im. Lenina, był jednym z największych dostawców stali na świecie. Rozmach, z jakim przeprowadzono jego budowę, był podziwiany nie tylko w Europie. W czasach świetności roczna produkcja stali wynosiła aż 7 mln ton. Całkowita powierzchnia zakładu wynosiła 1700ha, a na jego terenie znajduje się ponad 350km torów kolejowych.

Nowy Huta 1 Nowy Huta 2 Nowy Huta 3

Niestety ten pozornie idealny plan, zawodził na gruncie społecznym. Często mieszkańcami huty stawali się siłą przesiedleni Cyganie badź mieszkańcy wsi, albo też kryminaliści. Nie stwarzało to poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty. Panowała biedota, a w tle wyraźnie odczuwalny stalinowski terror i wszeobecny nadzór. Założenia o mieście, spełniającym wszystkie potrzeby swoich mieszkańców, nie pokrywały się z rzeczywistocią kilometrowych kolejek po chleb i racjonowanych ilości żywności na kartki. Te zjawiska, powszechne w całej socjalistycznej Polsce, w Nowej Hucie, stanowiły symbol patologii, doktryny stojącej za PRL-em.

Będąc w Nowej Hucie warto odwiedzić następujące miejsca: Plac Centralny, Aleja Róż, Osiedle Teatralne, Kościół Arka oraz Kombinat Nowa Huta, dziś im. Sendzimira. Niestety ten ostatni nie jest udostępniony wewnątrz dla zwiedzających, ale sam jego widok zewnętrzny, daje wyobrażenie niezwykłego rozmachu, z jakim został zbudowany.

Search

Odwiedza nas 451 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search