• kazimierz1.jpg
 • kazimierz2.jpg
 • kazimierz3.jpg
 • kazimierz4.jpg
 • kazimierz5.jpg
 • kazimierz6.jpg
 • kazimierz7.jpg
 • kazimierz8.jpg
 • kazimierz9.jpg
 • kazimierz10.jpg
 • kazimierz11.jpg
 • kazimierz12.jpg
 • kazimierz13.jpg
 • kazimierz14.jpg

Kazimierz

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kazimierz to dzisiaj znana i lubiana dzielnica Krakowa, kiedyś niezależne miasto. Już w czasach wczesnego średniowiecza zamieszkany był przez liczne osady, które korzystały z faktu że przez ten właśnie teren przebiegał trakt handlowy z Krakowa na Południe. Swoją nazwę Kazimierz zawdzięcza jego formalnemu założycielowi, Kazimierzowi III Wielkiemu, który w 1335 roku nadał mu przywilej lokacyjny. Strategiczna lokalizacja miasta, pomiędzy dwoma korytami Wisły miała stanowić ochronę od południa stolicy państwa – Krakowa. Kazimierz stanowił typowe, średniowieczne miasto, z regularnie rozplanowanymi ulicami. Jego centrum zaś zajmował centralny plac, dzisiaj jego pozostałość stanowi Plac Wolnica, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne. Kazimierz podobnie, jak i Kraków był otoczony murem obronnym z czterema basztami. Poza murami obronnymi powstały przedmieścia, spośród których największy był Stradom, ulokowany pomiędzy Kazimierzem a Wawelem.

W drugiej połowie XV wieku na teren obecnego Kazimierza przesiedlono Żydów, dotychczas mieszkających w Krakowie. W taki właśnie sposób powstała dzielnica żydowska, która z czasem rozwinęła się w niezależną część miasta. Powstały synagogi, szkoły, uczelnie oraz cmentarze żydowskie. Kazimierz stał się ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej w Polsce i na świecie.

Trudno uwierzyć, że tuż przed II wojną światową Kazimierz zamieszkiwało ok 65.000 Żydów, którzy stanowili prawie 25% mieszkańców Krakowa! Na przełomie wieków zdołali oni stworzyć w tej dzielnicy miasta swoistą enklawę. Do dziś zachowały się jej liczne przejawy, które można zobaczyć spacerując ulicami Kazimierza. Należą do nich:Cmentarz Nowy, Synagoga TempelPlan Nowy, Centrum Kultury Żydowskiej, Synagoga Izaaka, Synagoga Wysoka oraz Synagoga i Cmentarz Remuh. Spacer po Kazimierzu to swoisty hołd dla jego byłych mieszkańców, którzy wskutek eksterminacji ze strony III Rzeszy zostali w olbrzymim procencie wymordowani.

Z biegiem czasu Kazimierz został włączony do Krakowa, jako jego dzielnica. Ważnym posunięciem, które miało na celu integracje tych obszarów było wyburzenie pozostałości murów obronnych oraz zasypanie północnego koryta Wisły. W tym oto miejscu powstała nowa ulica Dietla.

Krakowski Kazimierz to miejsce bardzo wyjątkowe, w którym przez wieki przeplatały się tradycje chrześcijańskie oraz żydowskie. Pomimo licznych zniszczeń, dokonanych głównie podczas II wojny światowej, do dziś zachowało się wiele wspaniałych zabytków, reprezentujących te dwie tradycje właśnie. Są wśród nich majestatyczne kościoły, jak kościół Bożego Ciała, św. Katarzyny, czy O.O Paulinów na Skałce, ale obok nich możemy podziwiać również 7 synagog, które przez lata współistniały w bliskim sąsiedztwie. Przed II wojną światową funkcjonowało conajmniej 90 synagog, dzisiaj jedynymi czynnymi bożnicami są: Synagoga Remuh oraz Tempel.

 

Synagoga i cmentarz Remuh:

Zwiedzanie cały tydzień z wyłączeniem sobót: 9.00-18.00

Ceny biletów: normalny – 5.00zł, ulgowy – 2.00zł

 

Synagoga Stara:

Link do informacji na temat godzin otwarcia i cen biletów:http://mhk.pl/oddzialy/stara_synagoga

 

Synagoga Izaaka:

Czynna codziennie w godzinach 9:00-19:00 oprócz sobót i świąt żydowskich.

 

Synagoga Wysoka:

Niedostępna dla turystów.

Synagoga Poppera:

Siedziba Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży

Synagoga Kupa:

Obecnie trwają tam prace konserwatorskie. Niedostępna dla turystów

 

Muzeum Etnograficzne...

Search

Odwiedza nas 231 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search