• Copy of Krakow 4.jpg
 • Copy of Krakow 6.jpg
 • Krakow 1.jpg
 • Krakow 2.jpg
 • Krakow 3.jpg
 • Krakow 4.jpg
 • Krakow 5.jpg
 • Krakow 6.jpg
 • Krakow 7.jpg
 • Krakow 8.jpg
 • Krakow 9.jpg
 • Krakow 10.jpg
 • Krakow 11.jpg

Krakow

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Przed wiekami otoczone monumentalnymi murami, a dzisiaj pasem zieleni, która niejako chroni je przed wielkomiejskim zgiełkiem. Historyczne centrum Krakowa żyje swoim życiem bez względu na porę dnia czy nocy. O każdej porze można poczuć jego wyjątkowy czar. Czy to odwiedzając jeden  z niezliczonych kościołów, które w tej części miasta są dosłownie na każdym kroku, czy też wędrując ścieżkami największego na świecie podziemnego muzeum pod rynkiem, bądź to poprostu spacerując sobie małymi, uroczymi uliczkami. W granicach centrum znajduje się nie tylko Rynek z Sukiennicami otoczony plantami, ale również Wawel - historyczna siedziba królów Polski, uniiwersytet Jagielloński - najstarszy polski uniwersytet ze słynnym Collegius Maius. Dalej nie możemy zapomnieć o dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa, Kazimierzu, który dzisiaj przyciąga swym niezwykłym urokiem wąskich uliczek, wiekowych synagog oraz niezliczonych lokali z charakterem, gdzie można odpocząć i skosztować specjałów, nie tylko kuchni żydowskiej.

Rynek i UJ

Rynek krakowski jest największym rynkiem średniowiecznym w Europie. Został wytyczony na planie kwadratu o wymiarach 200x200 metrów. Przez wieki miejsce to stanowiło serce Krakowa. Tak jest i dzisiaj. Coprawda nie można tu już spotkać kupca, oferującego węgiel czy też świeżego prosiaka, ale i dzisiaj jest to miejsce spotkań, wielkich wydarzeń kulturalnych oraz świetny punkt, w którym można rozpocząć zwiedzanie Krakowa.

W centrum rynku znajdują się Sukiennice , dawniej uliczka wzdłuż której skupiały się stoiska najbardziej wpływowych kupców, dzisiaj pięknie odrestaurowany budynek, w który można znaleźć oryginalne wyroby rękodzielnicze. Pierwsze piętro budynki stanowi siedzibę Oddziału Muzeum Narodowego.

Całkiem niedawno, bo pod koniec roku 2010 oddano do użytku obiekt wyjątkowy, nawet w skali światowej, mianowicie muzeum podziemne , zlokalizowane właśnie pod rynkiem krakowskim. Według jego budowniczych jest to największy tego typu obiekt na świecie! Ekspozycje, stworzone przy użyciu najnowocześniejszych technologii robią wielkie wrażenie na odwiedzających.

Krakow Small image Krakow Small image Krakow Small image

Nad rynkiem dominuje Kościół Mariacki , gotycka świątynia, którą charakteryzują dwie wieże różnej wysokości. Z jednej z nich, co godzinę grany jest hejnał, na pamiątkę najazdu Tatarów. W środku niezwykłe dzieło, którego stworzenie zajęło twórcy 12 lat, mianowicie ołtarz  Wita Stwosza. Jest to największy gotycki ołtarz w europie.

Collegium Maius to najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce. Początkowo stanowił jedną kamienicę, którą Władysław Jagiełło podarował na potrzeby Uniwersytetu. Z czasem obiekt ten został wzbogacony o kolejne budynki. Uniwersytet Jagielloński jest jednym  z najstarszych w Europie, a Collegium Maius stanowi jego zalążek, warto to miejsce odwiedzić. 

Wawel

Wzgórze wawelskie było miejscem o wielkim znaczeniu strategicznym i obronnym, już na długo przed powstaniem zamku. Otoczone terenami podmokłymi, ze świetnym widokiem na okoliczny teren, gromadziło pierwsze osady plemion Wiślan. Na przełomie X i XI wieku  zostało wybrane na siedzibę pierwszych polskich władców oraz biskupstwa krakowskiego. Z czasem na wzgórzu zaczęły wyrastać coraz to nowe budynki, tworzące z czasem niezwykle piękny i bardzo bogaty kompleks. Niestety po wielkim pożarze (1595r.) zamek podupadł i stolicę Polski postanowiono przenieść do Warszawy. Nieodwracalne szkody przyniósł również okres zaborów. W czasie II wojny światowej urzędował tu i mieszkał Hans Frank - generalny gubernator II IRzeszy. Poniekąd dzięki temu Wawel przetrwał ten czas w stanie prawie nienaruszonym. W drugiej połowie XX wieku kompleks obiektów na Wawelu poddany został licznym remontom oraz rekonstrukcjom, które przynosiły coraz to znakomitsze efekty. Można je dzisiaj podziwiać spacerując wśród najznakomitszych dzieł kultury i sztuki

W ofercie zwiedzania są 4 głownie trasy: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia oraz Katedra Wawelska i Groby Królewskie .

Oprócz tego na terenie wzgórza można odwiedzić trasę "Ogródek Królewski" , odwiedzić Smoczą Jamę , wspiąć sie na wieżę katedry i móc podziwiać olbrzymi Dzwon "Zygmunt" oraz piękny widok roztaczający się wokół. 

Krakow Small image Krakow Small image Krakow Small image

 

Kazimierz

Trudno uwierzyć, że tuż przed II wojną światową Kazimierz zamieszkiwało ok 65.000 Żydów, którzy stanowili prawie 25% mieszkańców Krakowa! Na przełomie wieków zdołali oni stworzyć w tej dzielnicy miasta swoistą enklawę. Do dziś zachowały się jej liczne przejawy, które można zobaczyć spacerując ulicami Kazimierza. Należą do nich: Cmentarz Nowy , Synagoga Tempel , Plan Nowy , Centrum Kultury Żydowskiej, Synagoga Izaaka , Synagoga Wysoka oraz Synagoga i Cmentarz Remuh . Spacer po Kazimierzu to swoisty hołd dla jego byłych mieszkańców, którzy wskutek eksterminacji ze strony III Rzeszy zostali w olbrzymim procencie wymordowani.

Na przełomie czerwca i lipca na terenie Kazimierza odbywa się niezwykły Festiwal Kultury Żydowskiej . W tym roku będzie on miał miejsce w dniach od 24 czerwca do 3 lipca 2011

Search

Odwiedza nas 168 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search