Wieliczka

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Krótka historia

Powstanie Zamku Żupnego w Wieliczce nierozerwalnie wiązało się z rozwojem krakowskiej Żupy, czyli przedsiębiorstwa zajmującego się zarządzaniem wydobycia soli. Przez długie lata zamek w Wieliczce pełnił rolę siedziby zarządu kopalń w Wieliczce i w Bochni. W XIII wieku książe Henryk IV Probus zbudował zamek pierwotny, który za czasów Kazimierza Wielkiego został znacznie rozbudowany i umocniony. Wtedy to pod koniec XIV wieku król Kazimierz Wielki lokował Wieliczkę na prawie niemieckim i całkowicie zmodernizował budynek zamkowy. Łatwo zrozumieć, dlaczego ten władca tak bardzo inwestował w Krakowskie Żupy, kiedy wiemy, że w owych czasach dochody czerpane z wydobycia soli stanowiły aż ¼ część budżetu państwa. Pod koniec XVI wieku rozpoczął się powolny, ale stały upadek znaczenia zamku żupnego, zarówno pod względem gospodarczym, jak i politycznym. Dodatkowo budowla ta doznała wielkich zniszczeń podczas wielkiego pożaru stulecia, na początku XVII wieku. Kolejne lata przyniosły najazdy Szwedów oraz dalszą powolną agonię zamku. W XVIII wieku po częściowej rekonstrukcji oraz przebudowie zamku, utworzono piękny ogród, który do dzisiaj stanowi chlubę zamku. Zamek Żupny w Wieliczce był obiektem licznych najazdów, oblężeń i jeszcze w 1945 roku, już pod koniec II wojny światowej, doświadczył jednych z najdotkliwszych zniszczeń, wskutek radzieckich bombardowań. Po II wojnie światowej budowla ta popadła w całkitą ruinę, a jej odbudowę rozpoczęto dopiero w 1976 roku. Wtedy to rozpoczęto prace renowacyjne, które trwały prawie 16 lat. Obecnie zamek jest zrekonstruowany w swej XVI wiecznej postaci i znajduje się w nim Muzeum Żup Krakowskich. W ramach zwiedzania Zamku można oglądnąć stałą ekspozycję archeologiczną, kolekcję solniczek oraz aktualną wystawę czasową. Na zamku w Wieliczce odbywają się cykliczne imprezy, takie jak „Summer Music Festival” czy „Popołudnie ze Straussem”, oraz „Święto Soli”.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia:

Wrzesień – Kwiecień: 9.00 – 15.00

  • w soboty wstęp wolny
  • w niedzielę i poniedziałek nieczynne

Maj – Sierpień: 9.00 – 20.00

  • w soboty wstęp wolny
  • w poniedziałek nieczynne

Pozostałe dni, w które muzeum jest zamknięte: 1, 6 stycznia, Niedziela Wielkanocna, Boże Ciało, 1 i 11 listopada, 24, 25, 26, 31 grudnia.

Czas zwiedzania wynosi ok. 60 minut.

 

Ceny biletów na 2011:

  • bilet normalny – 4zł
  • bilet ulgowy – 3zł
  • bilet rodzinny – 10zł (2+2 lub 1+3 – dotyczy dzieci do lat 16)
  • usługa przewodnicka – 35zł (zarówno w języku polskim, jak i obcym)

Adres:

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ul. Zamkowa 8

32-020 Wieliczka

tel. (+12) 278 32 66, (+12) 422 19 47

www.muzeum.wieliczka.pl

ojcowski 1 ojcowski 2 ojcowski 3

 

Search

Odwiedza nas 169 gości oraz 0 użytkowników.

Latest News

24 grudzień 2015

Alternative Poland

Your privacy is very important to us. Accordingly, we have developed this Policy in order for you to understand how we collect, use, communicate and disclose and make use of personal information. Privacy policy

Latest News

24 grudzień 2015
23 grudzień 2015
23 grudzień 2015
© 2015 Alternative Poland. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search