Dzięki swojej niedostępności Tatry do dziś stanowią niezwykle piękny i dziki teren wysokogórski. Jest to jedyny tego rodzaju obszar w Polsce. Od 1954 roku prawnie chroniony, jako Tatrzański Park Narodowy.
Tatry imponują swymi wysokimi szczytami, ostrymi graniami, licznymi jeziorami i wodospadami, które są pozostałością po działalności lodowca. Niektórzy określają je mianem „Małych Alp”, gdyż na terenie o stosunkowo niewielkiej powierzchni zadzwia bogactwo krajobrazu oraz środowiska przyrodniczego. Powierzchnia Tatr wynosi tylko ok 750km2. Tylko 1/5 część leży na terenie Polski. Jednakże TPN obejmuje swym zasięgiem również Tatry Słowackie.
Powierzchnia TPN wynosi 21197 ha i pod tym względem zaliczany jest do jednych z większych parków narodowych w Polsce. Ochroną ścisłą objęte jest prawie 50% tego obszaru, w tym hale, turnie, piętro kosodrzewiny oraz częściowo również lasy. To one właśnie, wspólnie z kosodrzewiną, stanowią największą terytorialnie część parku, bo ok. 70% powierzchni . Pozostałe 30% stanowią murawy wyskogogórskie, skały i wody, w tym liczne jeziora polodowcowe.
Ze względu na unikatowy charakter tego wysokogórskiego obszaru oba tatrzańskie parki narodowe; polski i słowacki, zostały w 1993 roku wpisane na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Na terenie parku znajduje się ponad 270km oznakowanych szlaków turystycznych, o różnych poziomach trudności. Najpopularniejsze z nich prowadzą na Giewont, Orlą Perć oraz do Moskiego Oka, największego jeziora w Tatrach. To ostatnie rokrocznie odwiedza ponad 1 mln turystów. Na najwyższe szczyty gór można również dotrzeć dzięki zmodernizowanej kolejce linowej na Kasprowy Wierch, oraz kolejce szynowej na Gubałówkę. Stamtąd to właśnie można dopiero rozpocząć wędrówkę w wyższe partie gór, bądź poprostu odpocząć, podziwiając piękne panoramy Tatr.
Lokalizacja oraz atrakcje w najbliższej okolicy.




Odległości do TPN:
Kraków:116km
Zakopane:2km
Oświęcim:128km
Inne atrakcje w regionie:




Na terenie TPN działa 8 schronisk turystycznych, w tym schronisko Doliny Pięciu Stawów, które jest najwyżej położonym schroniskiem w Polsce (1670m n.p.m.). Schroniska te stanowią dobrze zorganizowaną sieć, która podlega PTTK. Na terenie TPN nie można rozbijać namiotów, ani też nocować pod gołym niebem.
Aby móc wejść na teren parku należy uiścić odpowiednie opłaty.
- bilet normalny 4 zł
- bilet ulgowy 2 zł
- bilet 7-dniowy normalny 20 zł
- bilet 7-dniowy ulgowy 10 zł
- bilet grupowy normalny (grupa do 10 osób) 36 zł
- bilet grupowy ulgowy (grupa do 10 osób) 18 zł
Osoby zwolnione z opłat:
- mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem narodowym - Zakopane, Kościelisko, Poronin, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec. Zwolnienie dotyczy wyłącznie stałych mieszkańców legitymujących się dowodem osobistym *
- dzieci w wieku do 7 lat
- osoby, które posiadają zezwolenie dyrektora parku narodowego na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody
- uczniowie szkół i studenci odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku narodowego, zwolnienie nie dotyczy nauczycieli i opiekunów
- osoby udające się najkrótszą drogą do wyznaczonych miejsc kultu religijnego
- przewodnicy tatrzańscy, których służbowy wstęp na teren parku potwierdza ważna legitymacja przewodnicka
- osoby wykonujące na terenie parku narodowego obowiązki służbowe, które mogą zostać udokumentowane np. delegacją, umową itp.
Osoby, którym przysługują zniżki:
- uczniowie szkół i studenci
- emeryci i renciści
- osoby niepełnosprawne
- żołnierze służby czynnej