Babiogórski Park Narodowy został utworzony w roku 1954 i obecnie jego powierzchnia wynosi 3392ha. Jest on jednym z mniejszych parków narodowych naszego kraju, gdyż głównie teren jego stanowi masyw Babiej Góry o dł. ok 10km. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni park ten stanowi teren niezwykle bogaty nie tylko w cenne gatunki roślin i zwierząt, ale również w niezapomniane krajobrazy.
Przyrodnicze piękno Babiej Góry zostało również docenione w skali europejskiej i światowej. Obszar ten włączony został do sieci Natura 2000 oraz decyzją UNESCO przyznano mu status rezerwatu biosfery.
Babia Góra od wieków fascynowała przyrodników, wędrowców i wczasowiczów. Pierwsze wzmianki o tej górze znajdujemy w XV w, kiedy to Jan Długosz dokonuje krótkiego opisu jej krótkiej charakteryzacji. W roku 1699 Andrzej Komoniecki stwarza dzieło pt. „Dziejopis Żywiecki”, w którym można znaleźć bardziej szczegółowy opis nie tylko góry, ale i jej okolicznych terenów. Od XIX wszczętko starania o objęcie Babiej Góry ochroną prawną. Dzięki zaangażowaniu tak wybitnych przyrodników jak Walery Goetel i Władysław Szafer objęto gospodarką rezerwatową teren o pow. 1045ha. Utworzenie parku narodowego stało się możliwe dopiero po II wojnie światowej.
Obszar Babiogórskiego Parku Narodowego objęto trzema rodzajami ochrony: ścisłą (ok. 1125ha powierzchni parku), czynną (ponad 2000ha) oraz krajobrazową (ok. 200ha).
Babia Góra jest jednolitym i oddzielonym od innych masywem górskim. Stanowi ona najwyższe wzniesienie Beskidów Zachodnich. Kształtem góra przypomina imponujący wulkan, którego szczyt zazwyczaj tonie w śnieżnej pokrywie. Jej wysokość wynosi 1725 m n. p. m., co daje jej drugie miejsce w Polsce po tatrzańskich szczytach. Taka wysokość sprawia, że można wyraźnie zaznaczyć piętra klimatyczno-roślinne, które odpowiadają analogicznym piętrom w górach typu alpejskiego.
Obszar Babiogórskiego Parku Narodowego objęto trzema rodzajami ochrony: ścisłą (ok. 1125ha powierzchni parku), czynną (ponad 2000ha) oraz krajobrazową (ok. 200ha).
Babia Góra jest jednolitym i oddzielonym od innych masywem górskim. Stanowi ona najwyższe wzniesienie Beskidów Zachodnich. Kształtem góra przypomina imponujący wulkan, którego szczyt zazwyczaj tonie w śnieżnej pokrywie. Jej wysokość wynosi 1725 m n. p. m., co daje jej drugie miejsce w Polsce po tatrzańskich szczytach. Taka wysokość sprawia, że można wyraźnie zaznaczyć piętra klimatyczno-roślinne, które odpowiadają analogicznym piętrom w górach typu alpejskiego.
Pomimo swej stosunkowo niewielkiej powierzchni BPN zadziwa swoją różnorodnością i bogactwem gatunków roślin i zierząt. Występuje tutaj blisko 650 gatunków roślin naczyniowych, 280 gatunków mszaków, ponad 1300 różnych grzybów i porostów oraz prawie 4500 gatunków i podgatunków zwierząt.
Duż e zróżnicowanie elementów przyrody nieożywionej oraz złożonośc klimatu sprawia, że mogą tu żyć i rozwijać się gatunki roślin i zwierząt bardzo rzadkie, nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej.
Na terenie BPN 67 gatunków roślin objęto prawną ochroną gatunkową, natomiast 4 spośród nich figurują w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, zagrożonych wyginięciem. Są to: tojad mocny morawski, gnidosz Hacqueta, rogownica alpejska, okrzyn jeleni (symbol parku) . Ten ostatni gatunek występuje w skali kraju, tylko i wyłącznie na Babiej Górze.
Wiele spośród gatunków zwierząt żyjących na Babiej Górze umieszczonych zostało w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Wśród bezkręgowców są to: kowalina łuskoskrzydła, klecanka rdzaworożerna, biegacz Fabrycjusza, nadobnica alpejska oraz narożna, trajkotka czerwona. Wśród kręgowców znajduje się 25 gatunków zagrożonych w skali kraju. Należą do nich: głuszec, żołędnica, cietrzew, żbik, dzięcioł trójpalczasty, gniewosz plamisty, puchacz, wilk, niedzwiedź, koszatka i inne. Na uwagę zasługuje żołędnica, która w naszym kraju występuje tylko i wyłącznie w masywie Babiej Góry.
Lokalizacja oraz pozostałe atrakcje w okolicy:




Odległości od BPN:
Kraków:85km (Zawoja)
Zakopane:59km (Zawoja)
Oświęcim:84km (Zawoja)
Pozostałe atrakcje w okolicy:




Administracyjnie Babiogórski Park Narodowy położony jest na terenie trzech powiatów: suskiego, nowotarskiego i żywieckiego, które należą do dwóch województw: małopolskiego i śląskiego.
Teren BPN jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Rokrocznie park odwiedzany jest przez rzesze turystów, których liczba przekracza w ostatnich latach 100 000 osób. Sieć szlaków tyrystycznych jest bardzo gęsta i dobrze utrzymywana, na Markowych Szczawinach znajduje się przytulne schronisko, które daje schronienie przed często nieprzewidywalną aurą w masywie Babiej Góry. Tam też znajduje się posterunek GOPR, który sprzyja bezpieczeństwu w uprawianiu turystyki wysokogórskiej.
Naterenie BPN znajduje się 11 szlaków turystycznych pieszych, najdłuższy z nich mierzy 14,5km (Polana Krowiarki-Przełęcz Jałowiecka), 3 szlaki narciarskie, które wspaniale nadają się do uprawiania narciarstwa skiturowego, oraz 8 ścieżek edukacyjnych. Ciekawostkę stanowi ścieżka międzynarodowa, na terenie Polski i Słowacji. Ścieżka ta przebiega od Markowych Szczawin do schroniska Slana Voda. Dzięki tej ścieżce możliwe jest dokładniejsze poznanie przyrody zarówno stoków północnych jak i południowych Babiej Góry w ciągu jednego dnia. Można kompleksowo poznać cały masyw, występującą tu piętrowość roślinności, czy też słowackie torfowiska.
W okresie od 1 maja do 31 października za wejście na teren parku pobierane są opłaty. Ich wysokości są następujące:
- bilet jednorazowy - jednodniowy normalny 5.00 zł
- bilet jednorazowy - jednodniowy ulgowy 2.50 zł
- opłata za pobyt na terenie BgPN w wysokości 2.00 zł/noc (w cenie noclegu w schronisku)
Z opłat zwolnieni są:
- dzieci w wieku do 7 lat
- osoby, które posiadają zezwolenie dyrektora Parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody
- uczniwie szkół i studenci, odbywający zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem Parku
- mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem narodowym
Zniżka w wysokości 50% przysługuje:
- uczniom szkół i studentom
- emerytom i rencistom
- osobom niepełnosprawnym
- żołnierzom służby czynnej
Dojazd:
- z Makowa Podhalańskiego w kierunku: Zawoja - Zawoja Markowa
- z Jabłonki na Orawie w kierunku: Zubrzyca Dolna, Górna - Zawoja Markowa