Krótka historia
Zamek królewski w Dobczycach jest zaliczany do tzw. zamków wyżynnych, gdyż został wybudowany na niedostępnym wzgórzu, u stóp rzeki Raby. Obecnie jego położenie stało się jeszcze bardziej malownicze, ze względu na utworzenie u jego stóp Jeziora Dobczyckiego, które pełni rolę zbiornika zaopatrującego Kraków w wodę pitną. Początki zamku sięgają I połowy XIV wieku, wtedy to itsniała na miejscu obecnego zamku warownia. Za panowania Kazimierza Wielkiego zamek zyskał miano bardzo dobrze ufortyfikowanej twierdzy, gdyż same jego mury miały od 5 do 9 metrów grubości. Pod koniec XIV wieku zamek był miejscem pobytu króla Władysława Jagiełły i jego żony Jadwigi.
W 1967 r. twierdza w Dobczycach została opanowana przez „Braci Żebraków”, którymi byli żołnierze spoza płatnych, państwowych oddziałów. Zostali oni usunięci z zamku przez Mikołaja Pieniążka – starosty krakowskiego.
Ciekawostkę stanowi również fakt, że na Zamku w Dobczycach Jan Długosz nauczał dzieci króla Kazimierza Jagiellończyka – królewiczów Zygmunta, Aleksandra, Fryderyka, Jana i Kazimierza. Po koniec XVI wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Lubomirskich, którzy przebudowali gotycką twierdzę w renesansową rezydencję. Założony został zegar na wieży, wybudowano kaplicę zamkową oraz fontannę. W 1611 r. odbyło się właśnie tutaj wesele Barbary Lubomirskiej z Janem Zebrzydowskim. Na tę okazję przybyło wielu znamienitych gości, w tym ówczesny biskup krakowski – Piotr Tylicki. W owym czasie zamek liczył sobie 70 pomieszczeń i 3 wieże.
Zamek nie poniósł żadnych szkód podczas pierwszego potopu szwedzkiego, natomiast został poważnie zniszczony podczas drugiego najazdu w 1702 roku. Od tego wydarzenia zamek zaczął coraz bardziej podupadać i stawał się opuszczoną ruiną. W XIX wieku zaczęto go nawet stopniowo rozbierać. Dopiero na początku XX wieku przeprowadzono pierwsze prace zabezpieczające budowlę przed dalszym zniszczeniem. W 1960 roku z inicjatywy nauczyciela Władysława Kowalskiego rozpoczęto na wzgórzu dobczyckim prace archeologiczne.
Po latach starań i ciężkiej pracy, zamek został częściowo odbudowany i w jego murach utworzone zostało Muzeum PTTK. Zwiedzanie Muzeum PTTK na Zamku w Dobczycach obejmuje następujące atrakcje: Katownia, Sala z kominkiem – archeologiczna, Sala z piecami, Spiżarnia, Kaplica, Sala historyczna – loch więzienny oraz Izbę Pamięci Narodowej.
Zwiedzanie
Godziny otwarcia:
Muzeum na zamku w Dobczycach jest udostępnione dla zwiedzających codziennie, oprócz poniedziałków odKwietnia do Października.
- Kwiecień i Październik: 10.00 – 16.00 (wt. – ndz.)
- Maj, Czerwiec, Lipiec: 10.00 – 16.00
- soboty i niedziele: 10.00 – 18.00
- Lipiec, Sierpień: 10.00 – 18.00
- soboty niedziele: 10.00 – 19.00
w całym sezonie muzeum jest nieczynne w poniedziałki
ostatnie wejście następuje 30 minut przed godzinami zamknięcia zamku
w dni ustwowo wolne od pracy, muzeum jest zamknięte
Ceny biletów na 2011:
Ceny biletów:
- bilet normalny:7.00zł
- bilet ulgowy:5.00zł
- bilet rodzinny:15.00zł (2+2, dzieci do lat 12)
- usługa przewodnicka:30.00zł
Location and Other Attractions in the Area
|
![]() ![]() ![]() |