Krótka historia
Opactwo w Tyńcu jest najstarszym z instniejących dziś klasztorów w Polce. Pierwsi benydyktyni przybyli tutaj w pierszej połowie XI wieku. W roku 1044 Kazimierz Odnowiciel ufundował opactwo na miejscu poprzedniego grodu, na skarpie, tuż nad brzegiem Wisły. W drugiej połowie XI wieku na wzgórzu wzniesiono murowane budowle mieszkalne wraz z romańską bazyliką, której fragmenty przetrwały do dziś. W roku 1260, podczas najazdu tatarskiego, klasztor uległ znacznym zniszczeniom, pomimio swej strategiczej lokalizacji oraz istniejącym już wówczas kamiennym, murom obronnym. Po odbudowie, opactwo zostało dodatkowo ufortykowane i obsadzone stałą załogą. Na miejscu dzisiejszej opatówki wzniesiony został zamek, który pełnił rolę nadgranicznej warowni aż do XV wieku. W owym czasie cały kompleks budowli został otoczony bardzo grubymi murami, które od wewnątrz posiadały specjalny chodnik dla straży oraz liczne strzelnice. Późniejsze przesunięcie granic sprawiło, że strategiczne znaczenie warowni tynieckiej znacznie spadło.
Poprzez stulecia, w których dokonywano zmian architektonicznych, zgodnie z panującymi tendencjami w sztuce, najważniejszym elementem sakralnym w Tyńcu pozostała romańska bazylika, która ostatecznie uzyskała wystrój barokowy. Podczas „potopu” szwedzkiego w XVII wieku, opactwo zostało zdewastowane. Klasztor został jednak stosunkowo szybko odbudowany i cieszył się wielkimi bogactwami oraz pokojem, aż do czasów Konfederacji Barskiej. Dwukrotnie odpierał atak Rosjan w 1771 i 1772 roku. Po pierwszym rozbiorze opactwo trafiło w ręce władz austriackich i przestało pełnić funckje klasztorne. W roku 1831 zabudowania tynieckie strawił pożar, w efekcie którego zostały opuszczone, a cały kompleks budowli popadł w ruinę.
Przez ponad sto lat tereny opactwa pozostawały niezamieszkane i dopiero w 1939 roku, tuż przed II wojną światową sprowadzono 11 mnichów z Belgii, których opatem został ojciec Karol van Oost. Niedługo po wojnie rozpoczęły się prace, które miały na celu odbudowę zaniedbanych budowli i konserwacje zachowanych elementów historycznych. Obecnie opactwo benedyktyńskie pełni głównie rolę miejsca pielgrzymkowego, ale funkcjonuje tutaj również muzeum, a przepiękna lokalizacja klasztoru oraz zapierające dech widoki na Wisłę przyciągają bardzo licznych odwiedzających.
Istniejący w Tyńcu Benedyktyński Instytut Kultury zapewnia szereg ciekawy wydarzeń ze świata kultury, muzyki, sztuki oraz duchowości, które odbywają się na tynieckim wzgórzu. Stałą ofertę zstanowią wystawy w muzeum opactwa. W podziemiach oraz na parterze budynku prezentowane są liczne eksponaty związane z historią opactwa. Dodatkowo można obejrzeć interaktywną prezentację na temat historii klasztorów benedyktyńskich oraz dziejów Tyńca. A także obejrzeć film, „Dzień z życia mnicha”, w którym zapoznamy się z codziennością gospodarzy wzgórza tynieckiego.
Zwiedzanie
Godziny otwarcia:
- Codziennie od 10.00 – 18.00
Ceny biletów na 2011:
- Ekspozycja stała – 5zł
- Ekspozycja czasowa „ Jak piórko wiatrem niesione..Świat Hildegardy z Bingen.”
- Bilet normalny – 6zł
- Bilet ulgowy – 3zł
- Zwiedzanie opactwa z przewodnikiem (początek o pełnych godzinach) – 6zł
- Poniedziałek – Piątek 9.00-12.00, 14.00-17.00
- Sobota 9.00-14.00, 16.00-17.00
- Niedziela 10.00, 12.00-17.00
- Bilet łączony (zwiedzanie muzeum oraz opactwa) – 9zł
- Bilet rodzinny (zwiedzanie muzeum oraz opactwa) – 25zł
- Dzieci do lat 6 wstęp wolny.
Zwiedzanie dla grup zorganizowanych oraz rezerwacja przewodnika w obcym języku pod nr. tel. (+12 688 54 50, +12 688 54 52)
Adres:
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 37
30-398 Kraków
tel. (+12) 688 54 50
www.tyniec.benedyktyni.pl – oficjalna strona Opactwa Benedynktynów w Tyńcu
www.benedyktyni.eu – strona z informacjami odnośnie wydarzeń organizowanych w tynieckim klasztorze